Skip to main content
Domovská stránka » Věnované rodinám » CHRAŇTE SVÉ KOČKY A PSY PŘED KLÍŠŤATY – PŘENAŠEČI ZÁVAŽNÝCH NEMOCÍ
ADVERTORIAL

V souvislosti se změnou klimatu a s příchodem teplejších dnů se zvyšuje počet komárů, blech a také klíšťat, kteří mohou přenášet závažná onemocnění, jako je lymská borelióza, anaplazmóza či ehrlichióza a babezióza, na domácí mazlíčky.

Ze studie zveřejněné v roce 2022 vyplývá, že se na území České republiky aktuálně nacházejí dva nejrozšířenější druhy klíšťat, se kterými se pojí riziko přenosu nákazy na lidi i zvířata. Proto je rozhodně na místě své domácí mazlíčky chránit a pravidelně je kontrolovat.

Největší výskyt klíšťat: Období od března do června a na podzim

Klíšťata se vyskytují napříč celým světem a patří k vnějším parazitům, jež napadají zvířata i lidi a přenášejí řadu virů, bakterií a prvoků. U klíšťat nalezených na kočkách a na psech v České republice se potvrdil výskyt patogenů Babesia canis, Anaplasma phagocytophilum, Borrelia burgdorferi sensu lato a Ehrlichia canis. Vzhledem k tomu, že se v organismu klíšť patogenů, mohou klíšťata po přisátí vyvolat smíšené infekce.

JAK OVLIVŇUJE MĚNÍCÍ SE CHARAKTER ROČNÍCH OBDOBÍ ZDRAVÍ VAŠÍ KOČKY?

Klíšťata se ukrývají v trávě a vegetaci, odkud se následně přichytí na procházející zvířata. Největší výskyt klíšťat je zaznamenaný v období od března do června a také na podzim, což ale nutně neznamená, že nejsou aktivní i po zbytek roku. Měli bychom se tedy účinně chránit nejen na jaře. Preventivní opatření jsou doporučována dodržovat celoročně.

Na území ČR a Slovenska se aktuálně nachází dva nejrozšířenější druhy klíšťat

Z výsledků studie, která zkoumala 554 klíšťat nalezených na 308 psech a 64 kočkách, vyplývá, že u psů a koček parazitují dva nejrozšířenější druhy klíšťat. Jedná se o klíště obecné (Ixodes ricinus) a pijáka lužního (Dermacentor reticulatus). Z 554 vyšetřených klíšťat bylo 500 určeno jako klíště obecné a 48 jako piják lužní.

NAJDĚTE VETERINÁRNÍHO LÉKAŘE VE SVÉM OKOLÍ. KLIKNĚTE ZDE

Buďte opatrní, chraňte své domácí mazlíčky před klíšťaty

Parazité v podobě blech, komárů a klíšťat mohou psům a kočkám způsobovat nepříjemná poranění. Kousnutí parazitů, které vede ke kožní reakci spojené s urputným svěděním, rozhodně není pro domácí mazlíčky něčím příjemným. V horším případě však může vést až k závažným onemocněním ohrožujících život zvířat. S přicházejícím létem berou majitelé své mazlíčky na dovolenou, někdy i do exotických oblastí. Vlivem změn počasí se jiné i nové druhy klíšťat objevují na místech, kde se původně nenacházely, a také se prodlužuje jejich aktivita.

Jak své mazlíčky před klíšťaty chránit? Buďte opatrní v rizikových oblastech, tedy zejména v hustých lesech, proberte s veterinářem rizika parazitické infekce nebo si s ním domluvte konzultaci o možnostech inovativní a dlouhotrvající parazitické ochrany. Také používejte účinné ochranné přípravky. Místa, kde se vaši mazlíčci zdržují nejčastěji, udržujte v čistotě.


KLÍŠŤATA NA ÚZEMÍ ČR
  • Na kočkách a psech parazitují dva nejrozšířenější druhy klíšťat – klíště obecné a piják lužní.
  • U klíšťat je prokázaný výskyt Babesia canis, Anaplasma phagocytophilum, Borrelia burgdorferi sensu lato
    a Ehrlichia canis.
  • Klíšťata napadají zvířata i lidi a mohou přenášet závažná onemocnění, zejména lymskou boreliózu, anaplazmózu, ehrlichiózu a babeziózu.
  • Zvířata je třeba chránit účinnými ochrannými prostředky a ve vhodné formě.
Next article