Asociace českých herních vývojářů se snaží podporovat diverzitu a inkluzi v herním průmyslu. Sice se nejedná o snadný úkol, ale herní prostředí se i díky její činnosti postupně zlepšuje. Také propojuje talenty s firmami a spolupracuje s vysokými školami, aby měli jejich absolventi co největší šanci na budoucí uplatnění.
PAVEL BARÁK
předseda Asociace Českého herního průmyslu
Asociace českých herních vývojářů otvírá cestu talentům z různých oblastí a koutů světa, aby mohli najít své místo v českém herním průmyslu. I když to není vždy snadné, postupným rozvojem a spoluprací s univerzitami a firmami hledáme nové možnosti a příležitosti pro všechny, kteří se chtějí podílet na rozvoji tohoto vzrušujícího odvětví a vytvořit inkluzivní a rozmanité prostředí.
Ženy v herním průmyslu
V současné době tvoří ženy pouze 17–18 % všech zaměstnanců v herním průmyslu. Nárůst počtu žen v tomto odvětví je tedy potřeba. Jedná se ale o pořádnou výzvu. Jedním ze způsobů podpory diverzity je spolupráce s organizací Women in Games, která pořádá různé semináře a akce zaměřené pro ženy působící v herním průmyslu.
Odstraňujeme bariéry
Asociace se snaží odstraňovat bariéry mezi lidmi, tvoříme tak z herního průmyslu inkluzivnější a rozmanitější odvětví. Díky podpoře asociace se také řada studentů a lidí bez předchozí zkušenosti stala uznávanými profesionály. V našem odvětví je dlouhodobě poptávka po pracovnících, kteří mají zkušenosti, tedy seniorních a s praxí. To ale vede k obavám nových uchazečů o práci, že nejsou dostatečně kvalifikovaní, požadavky jsou moc vysoké a oni na to zkrátka nemají. Opak je ale pravdou. Firmy jsou relativně připravené na přijetí i méně zkušených lidí. Seniorních kandidátů je minimum, proto je pro firmy důležité, otevřít se co možná nejširší skupině lidí.
Uplatnění v herním průmyslu
Pracovních míst je v tomto oboru skutečně mnoho a spektrum pozic je velmi široké. Nejedná se jen o programátory a datové analytiky, kteří perfektně zvládají C+, ale i o designéry, umělce pro 3D, 2D grafiky, textury, modely, dále o animátory, designéry herních mechanik, ale i scénáristy a writery.
Proto je pro umělecké školy důležité, aby učili své studenty pracovat s novými technologiemi a nezaměřovali se jen na ruční kresbu a snímkovou animaci. Nejlepší způsob pro zvýšení šance na uplatnění je zjišťovat si, koho firmy hledají, co konkrétně požadují a nepodceňovat sebevzdělávání. Vhodnou nástupní pozicí pro juniora může být i pozice testera. Velmi důležitou dovedností je pak znalost cizích jazyků, zejména angličtiny, protože herní průmysl je mezinárodní a angličtina často bývá firemním jazykem. Herní průmysl má také možnost přijímat lidi z blízkých oborů, kam patří například programátoři, softwaroví analytici a umělci. Tyto obory jsou zde velmi ceněny a absolventy různých oborů lze snadno přeškolit a připravit pro práci v herním odvětví.
Podpora talentů
Snažíme se podporovat talentované jedince a rozvíjet jejich potenciál. Sektor herního průmyslu je v Čechách sice poměrně malý (zaměstnává zhruba 2 500 lidí), ale má potenciál otevřít několik set nových pozic ročně. Absolventi zde mohou najít volné místo, i když se může zdát, že jejich dovednosti a vzdělání musí být velmi specifické.
Růst, inovace, vzdělávání
Pro výraznější růst a dostatečnou inovaci českého herního průmyslu je třeba více absolventů a s různými dovednostmi. Proto spolupracujeme s vysokými školami a univerzitami na zakládání nových studijních programů. Společně pak můžeme definovat potřebné předměty a efektivně připravit studenty na budoucí profesi. Studenti se na nás mohou obrátit s dotazy ohledně práce v herním průmyslu, a my jim poskytneme informace a nasměrujeme je ke společnostem, které hledají nové zaměstnance. Dále realizujeme mezinárodní mise zaměřené na účast mladých vývojářů na konferencích a mezinárodních akcích, což umožňuje zahraničním talentům zapojit se do českého herního průmyslu.