Youtuber, moderátor a podnikatel Lukáš Fritscher alias Lukefry se věnuje event managementu a produkci, stejně jako edukaci mladé generace v podcastech Českého rozhlasu Filtr, Polštář nebo Kapesný. Proč je pro něj vzdělávání zásadní téma a co plánuje do budoucna?
Lukáš Fritscher
youtuber, moderátor, podnikatel
Jste známý svými edukačními projekty. Tvoříte podcast o finanční gramotnosti pro mladou generaci. Proč je vzdělávání mladých důležité a proč jste se této úlohy zhostil právě vy?
Tato témata nás všechny ovlivňují doslova na denní bázi. Slova jako inflace, DPH nebo RPSN lítají všude kolem, ale ve škole se o nich mluví jen výjimečně – což byl asi můj hlavní hnací motor. Chtěl jsem pomoci dětem na druhém stupni základek, pro které jsme podcast v Českém rozhlase připravovali, zorientovat se v bludišti světa financí. Již v minulosti jsme vytvořili podobné podcasty o mediální a sexuální výchově. Jedná se tedy o třetí podcast vytvořený v týmu s dramaturgem Lukášem Sapíkem. Všechny tak přirozeně doplňují témata, která komunikuji i na svých sítích.
Máte nějaký tip pro lidi, kteří se teprve hledají a zatím si nejsou jistí, jakým směrem se v životě vydat?
Nespěchejte na sebe, v patnácti nikdo nesnědl všechnu moudrost světa. Ono to přijde samo. Zkuste se zaměřit na své koníčky – co vás baví a zajímá – a od toho se odpíchněte. Věřte mi, minimálně trochu vám to určitě pomůže.
Co vás přivedlo k event managementu a moderování? Co vás na tom nejvíc baví?
To byla taková dlouhá postupná cesta. Už od dětství mě bavilo vystupovat – hrával jsem divadlo, chodil na různé recitační a řečnické soutěže a snil o tom, že jednoho dne budu moderovat velké televizní show. Pak se objevil YouTube, já začal natáčet videa a potřebu „vykecávat se“ jsem si poměrně úspěšně vybíjel tam. Časem ale člověk zjistí, že osobní kontakt je přeci jenom něco úplně jiného. Slyšet živou reakci publika, moci s nimi přímo komunikovat – to jsou, když už nic jiného, obrovské zkušenosti, jež mě nesmírně baví získávat.
V čem jsou z vašeho pohledu největší ne/výhody práce ve firmě a práce tzn. „na vlastní triko“?
Základní nevýhoda je nejistota. Když podnikáte, nikdy nevíte, jaký bude další měsíc. Současně nemůžete své neúspěchy svalovat na nikoho jiného ani spoléhat na to, že někdo něco udělá za vás. Jste v tom zkrátka sami. Což ale na druhou stranu s sebou může nést i obrovskou svobodu. Když jste šikovní, můžete si tak vybudovat dobrou kariéru i v mladém věku. K úspěchu se ale často dostanete, jen když projdete velmi drsným sítem.
Máte nějaké dlouhodobé cíle? Čeho chcete dosáhnout?
Dlouhou dobu jsem svá videa dělal zcela sám, v posledních měsících jsem si ale začal uvědomovat, že to nezvládám a že už to tak dál nepůjde. Rok 2024 pro mě tedy bude ve znamení stavění vlastního malého týmu, abych svá videa jednak zpravidelnil a dokázal je i kvalitou posunout zase o level výš.