Co znamená být zodpovědná společnost pro globální firmu s českými majiteli, která vyrábí řídicí systémy pro energetiku? A může středně velká firma z Prahy vůbec ovlivnit světový trh s energiemi a jejich využitím? Firma ComAp je na trhu již 33 let a dnes chce pomáhat firmám s přechodem na udržitelnější zdroje energie.
„Když působíte v energetice, udržitelnost je pro vás klíčové téma, které se dotýká přímo jádra vašeho byznysu. ComAp se stal jednou z celosvětových špiček v řízení záložních a nezávislých zdrojů energie. S ohledem na vývoj trhu jsme se rozhodli, že se posuneme od řízení systémů postavených tradičně na naftě nebo plynu k větší variabilitě a nabídce hybridních řešení, které přinesou zákazníkovi svobodu volby a budou udržitelnější i efektivnější,“ říká Barbora Vajnarová, manažerka oddělení Marketingové komunikace a ESG společnosti ComAp.
Mít dostatek stabilní energie je stále pro řadu míst na světě zásadní problém.
Řídit čistší zdroje energie
ComAp tak dnes pomáhá řídit například vodní elektrárnu ve Slovinsku nebo v himálajské nemocnici. Zároveň stojí za řídicím systémem pro jeden z prvních plně elektrických remorkérů na světě, který pomáhá kotvit velkým lodím v novozélandském Aucklandu. Řídící systémy společnosti ComAp spravují také hybridní síť pro odlehlý ostrov Mayreau v Karibiku nebo pro domorodou indiánskou komunitu na ostrově Gilford v Kanadě. „Mít dostatek stabilní energie je stále pro řadu míst na světě zásadní problém. Proto pro ně představuje vybudování hybridní mikrosítě energetickou soběstačnost. Finanční úleva, kterou tím získají, je pak značným impulsem pro jejich další rozvoj,“ vysvětluje Barbora Vajnarová.
ESG jako příležitost ke zlepšení
Od roku 2026 bude muset každá středně velká firma zveřejňovat kromě finančního reportu i tzv. nefinanční report, tedy zprávu o dopadech firmy na životní prostředí, sociální oblast a způsob jejího vedení (ESG). „My jsme k tomu přistoupili aktivně a chopili se této povinnosti jako příležitosti jak být lepší, zároveň tím chceme inspirovat naše partnery a zákazníky. Proto naši první Zprávu o udržitelnosti vydáme už letos v září, tedy dva roky předtím, než nám to ukládá evropská a česká legislativa,“ dodává Barbora Vajnarová.
ComAp jde příkladem
Zpráva o udržitelnosti ComApu pomáhá kvantifikovat jejich misi – tedy pomáhat zákazníkům na jejich cestě ke snížení uhlíkové stopy, a to na konkrétních příkladech z různých koutů světa. „Jakmile začnete něco měřit, máte možnost se nad daty zamyslet, vidět je v širších souvislostech a pak začít zlepšovat to, co je potřeba. U nás to byl například gender pay gap či další ukazatele v oblasti diverzity,“ uzavírá Barbora Vajnarová.