MUDr. Martina Holičková je lékařkou a autorkou úspěšného IG profilu @pediatrie_s_laskou. S příchodem podzimu a zimy se zvyšuje i nemocnost u dětí. V rozhovoru jsme se proto zeptali na to, jak lze těmto nemocím nejlépe předcházet.
MUDr. Martina Holičková
lékařka, maminka dvou dětí, autorka webu Pediatrieslaskou.cz
Přichází období zimy, které u dětí často bývá spojené s nemocemi. Máte tipy, jak jim předejít?
Nemocnost u dětí (zvláště těch, které navštěvují dětský kolektiv) bývá na podzim a v zimě vyšší. Jejich imunitní systém je k běžným infekcím vnímavý. Pokud se tedy s nákazou dosud nesetkaly, nemají proti dané nemoci protilátky. Děti se tzv. „promořují“ běžnými nemocemi, a tím si budují imunitní paměť. Později ve školním věku se už proto ve většině případů počet nemocí u dětí snižuje. Zcela zásadní v prevenci infekčních nemocí jsou naše hygienické návyky.
Ty se tudíž snažíme v dětech budovat již od malička – př. umytí rukou vodou a mýdlem po příchodu z venku, před jídlem nebo po vysmrkání se do kapesníku. Minimalizujeme tak přenos infekčních kapének. Dětem vysvětlíme, že je lepší kýchnout si do rukávu než do dlaně, kterou potom sahají na hračky a různé společné předměty. Učíme je, že nemají s ostatními dětmi sdílet skleničky či láhve. Ve společných prostorách potom pravidelně větráme. Těmito jednoduchými opatřeními můžeme výrazně snížit riziko přenosu infekčních nemocí.
Je vhodným prostředkem v rámci prevence nemocí i očkování?
Ano, další možností, kterou lze využít ke snížení nemocnosti, je právě očkování. Kromě pravidelného očkování v dětském věku sem patří i sezónní vakcíny, např. proti chřipce. Toto očkování je potřeba obnovovat každý rok před příchodem tzv. chřipkové sezóny, tedy už nyní v podzimních měsících.
Co z vaší zkušenosti funguje jako první pomoc při nachlazení nejlépe?
První pomocí při nachlazení je dopřát dítěti klid a čas na uzdravení. Použít můžeme samozřejmě i běžně dostupné a volně prodejné léky ke zmírnění nepříjemných příznaků, jako je horečka, ucpaný nos či kašel různého typu. To, jestli sáhneme po bylinných preparátech či konvenčních lécích, je čistě na preferenci rodičů. Více než 90 % sezónních infekcí je způsobeno viry. Proto není správné podávat antibiotika bez rozmyslu – jejich neindikovaným užíváním naopak můžeme udělat více škody než užitku.
Když je venku ošklivé počasí možnosti aktivního pohybu venku jsou omezené. Čím mohou rodiče zabavit své děti doma, aby jim zajistili dostatek pohybu?
Dostatek pohybu je pro děti důležitý. Pokud jsou děti zdravé, mohou ven téměř za každého počasí. S adekvátním vybavením lze tedy vyrazit na krátkou procházku i v dešti. I tak je samozřejmě pohybu přes zimu méně. Vhodnou variantou tudíž může být návštěva bazénu či tělocvičny. Nebo můžeme dětem doma připravovat různé opičí dráhy. Dovolte dětem dělat si bunkry či různé překážkové dráhy. Nebo si pusťte písničky a společně si zatančete.
Využít lze také různé balanční desky. Do pokojíčku se zase dají pořídit dřevěné žebřiny připevněné na stěnu nebo i různé jiné volně stojící dřevěné prolézačky či hrací sestavy. Pokud nechcete pořizovat drahé pomůcky, postačí i švihadlo, snímatelná papírová lepicí páska (kterou si na zemi uděláte skákacího panáka) nebo hula hoop obruč. Snažte se pohyb zapojit i do běžných aktivit – např. při společném čištění zubů stůjte jako plameňáci na jedné noze nebo doskákejte do koupelny jako žabáci.
MUDr. Martina Holičková
Kromě práce v ambulanci se již několik let snažím o osvětu v oblasti zdraví, prevence a péče o děti na instagramovém profilu @pediatrie_s_laskou, kde sdílím odborné informace srozumitelnější formou i vlastní mateřské zkušenosti. A to s láskou a respektem k dětem i jejich rodičům.