Fotovoltaika, solární ohřev vody, či zateplení – to jsou jen některá z opatření, které vedou obyvatele ČR k renovaci domů, a tím i k minimalizaci nákladů na jejich provoz. Co lidé v rámci rozvoje svého bydlení aktuálně nejčastěji řeší?
Mgr. Viktor Vodička
ředitel Sdružení českých spotřebitelů (SČS)
Jaké jsou novinky v oblasti bydlení v Česku?
S příchodem podzimu se lidé opět zaměřují na snížení spotřeby energií a minimalizaci nákladů. Buď hledají inspiraci, jak toho dosáhnout, nebo si již zajistili alternativní zdroje vytápění či renovovali své domy. Kvůli úsporám si však někteří obyvatelé často nevědomky způsobují další problémy – třeba nadměrným utěsněním oken a dveří. Tím zamezí pravidelnému větrání (např. při vaření či sprchování), což vede ke zvýšení vlhkosti, její kondenzaci, a tím i k tvorbě plísní a zhoršení kvality bydlení. Tato nevhodná úsporná opatření sice tedy krátkodobě náklady sníží, ale jejich špatné provedení často vyústí v nutné opravy, a tedy ve svém důsledku i vyšší výdaje.
Pro rozvoj bydlení lze využít i dotace (např. Nová zelená úsporám). Je o ně zájem?
Ano, zájem je velký, a to je dobře. Mezi státem podporované dotační programy patří například Nová zelená úsporám Standard, Nová zelená úsporám Light či Oprav dům po babičce. Každý z nich nabízí jiný způsob podpory právě při rekonstrukci starých domů či pro dosažení úspor v oblasti bydlení.
Na co si lidé mají dávat pozor v rámci koupě nemovitosti či rekonstrukce?
Na trhu existují kvalitní a spolehlivé firmy. Ty sledují vývoj nových druhů materiálů a produktů či investují do výzkumu a vývoje, aby mohly svým zákazníkům nabídnout kvalitní a udržitelná řešení. Vynikají také zákaznickým servisem a pozitivními referencemi. Stejně tak však mohou spotřebitelé narazit na nekalé praktiky mnohých firem. Těmto výrobcům a dodavatelům nejde o kvalitu a spokojenost zákazníka, ale čistě o jejich zisk nebo provize. Při výběru společnosti by proto lidé měli být obezřetní – doporučujeme důkladně zkontrolovat reference, smluvní dokumentaci, záruky a termíny dodání.
Co konkrétně by tedy lidé neměli při výběru firmy opomíjet?
Opakovaně upozorňujeme na to, aby si majitelé nenechali podstatné úpravy svého bydlení provádět bez smlouvy. Také doporučujeme doplnit do smluvní dokumentace sankce pro případ, že dodavatelé nedodrží stanovené termíny, normy či postupy. Na trhu totiž stále působí neseriózní firmy, které zákazníci nevědomky podporují. A to například přijetím ceny bez podrobného rozpisu toho, co vše tato cena zahrnuje. Nebo tím, že podepíšou prvotní návrh smlouvy s nezávaznými cenami, aniž by se důkladně seznámili s podmínkami a normami zvoleného dotačního programu. Přitom jen tak mohou mít jistotu, že se nevystavují žádnému riziku.
Co vše můžeme do podstatných úprav bydlení zahrnout?
Za podstatné úpravy bydlení považujeme třeba veškeré solární ohřevy vody, fotovoltaiku, tepelná čerpadla, zateplení a klimatizaci bydlení, ale i prostou výměnu oken.
Chtěl byste něco dodat na závěr?
Jsem rád, že se postupně začínají ozývat i hlasy z prostředí ochrany spotřebitele a také že se snaží lidi o úskalích stavebního trhu informovat. V poslední době jsme zaznamenali i některé nástroje, které se jim to snaží usnadnit. A to je důležitý krok vpřed.