Skip to main content
Domovská stránka » Životní styl » Věnováno rodičům » THE SIKLS: V ONLINE SVĚTĚ JE SPOUSTA NÁSTRAH, KTERÉ MOHOU UBLÍŽIT NEJEN DÍTĚTI
Rodina

THE SIKLS: V ONLINE SVĚTĚ JE SPOUSTA NÁSTRAH, KTERÉ MOHOU UBLÍŽIT NEJEN DÍTĚTI

Na svém blogu a instagramovém účtu The Sikls denně sdílí kouzelné fotografie z cest. Ondřej a Kamila Šiklovi se rozhodli dát svému životu úplně jiný rozměr. Se svými dvěma dětmi cestují po světě a zažívají každodenní dobrodružství. Jaké jsou jejich cestovatelské plány do budoucna? Jak je a jejich děti ovlivňují sociální sítě?

Jaké jsou vaše nejbližší cestovatelské plány?

Pravděpodobně jedna z nejzáludnějších otázek posledních měsíců a nejen pro nás. Momentálně jsme měli být na Aljašce a pomalu se přesouvat na CA, ale bohužel situace dnešního světa to nedovoluje. V září jsme měli naplánované delší cesty, kdy jsme se chtěli zabalit do jednoho kufru na několik dalších měsíců, ale bohužel netušíme co bude zítra. Informace se ve světě mění doslova, každou hodinu a tak plány visí ve vzduch a mizí jak pára nad hrncem, ale chtěli bychom „jednou“ navštívit Faerské ostrovy, Tongu, Madagaskar.

Co pro vás a vaše děti znamená cestování?

Společný čas, vytváření vzpomínek, sdílení zážitků, rozšiřování komfortní zóny, ale i formování fungování nás jako rodiny.

Které místa jsou vám nejbližší ve světe a které v Česku a proč?

V Česku jsou to především hory. Milujeme hory, přírodu, sníh a zvířata. Z našeho cestování nám k srdci nejvíce přirostly Aljaška a Namíbie. Do jisté míry velice exotické a nebezpečně znějící země, ale opak je pravdou. Samozřejmě musíte dodržovat všechny doporučení a varování k pobytu v dané zemi, ale ani jednou jsme se tam necítili nebezpečně a odvezli jsme si plno nádherných a  nezapomenutelných vzpomínek, jako kempování na opuštěném ostrově na Aljašce, kde k nám odpoledne připlula i velryba. Nebo naopak probouzení se ve stanu na autě za úsvitu a hlasitého křiku lvů z údolí v Namíbii.

Děti dřív nebo později přijdou s některou ze sociálních sítí do styku. Je jen na samém rodiči, zda je do toho světa nechá vstoupit samotné a nepřipravené nebo je bude držet za ruku.

Cestujete i do poměrně exotických destinací. Jak řešíte prevenci zdraví svých dětí?

Veškeré cesty konzultujeme s pediatrem. Máme sestavenou lékárničku dle možných potřeb, prošli jsme kurzem první pomoci zaměřený na děti a zohlednili jsme k našemu cestování i potřebné očkování nás i dětí.

Nebude v budoucnu problém se školní docházkou a vzděláváním vašich dětí, při tak častém cestování?

Samozřejmě je to jedno z témat, které u nás častou otázkou. Koukáme po možnostech, které jsou v dnešní době bohaté a věříme že až daná situace nastane, tak najdeme řešení. 

Plánujete nějakým způsobem připravit děti na rizika online světa?

Ano, k tomuto se stavíme možná více zodpovědněji, než se zdá. Snažíme se děti od technologií držet dál a omezovat jim je, ale co se týče online světa chceme je učit, jak se v něm pohybovat od samého začátku, kdy o něj začnou projevovat zájem. Online svět bohužel nefunguje způsobem „skoč a nauč se plavat“ je v něm spousta nástrah. Mohou člověku natož mladé duši ublížit a je třeba v něm děti naučit se pohybovat. Protože ač chceme nebo ne, tak dřív či později s některou ze sociálních sítí přijdou do styku a je jen na samém rodiči, zda je do toho světa nechá vstoupit samotné a nepřipravené nebo je bude držet za ruku.

Naše profily mají větší počet sledujících a může se zdát, že ve sdílení života s našimi dětmi jsme velmi otevřeni, ale zdání mnohdy klame. Naše děti nejsou nikdy foceny na místech, která běžně navštěvují (hřiště, školka..). Dáváme si obzvlášť pozor, aby nebyli na fotografiích vidět cedule, čísla popisné, neoznačujeme polohy okolo našeho bydliště a ani nezveřejňujeme město ve kterém pobýváme v ČR.

Během cest v zahraničí zveřejňujeme fotografie z míst až v momentě, když v dané destinaci nejsme nebo jí opouštíme. Neoznačujeme další členy rodiny a zároveň je prosíme, aby měli své profily soukromé. Je spousta dalších věcí na kterých si zakládáme a rozhodně to není z důvodu, že bychom si přišli, jako hvězdy sociálních sítí. Ale možná i kvůli většímu počtu očí jsme si uvědomili, jak můžete být v online světě „snadná kořist“.

Finanční gramotnost je stále aktuálním tématem. Pozná již váš syn Elliot hodnotu peněz?

Krásná otázka. Elliotovi je 4 a půl a jako většina dětí v jeho věku má kasičku, kam si střádá peníze. Je si vědom, že když nějakou korunku najde, tak není automaticky jeho a že si jí musí zasloužit nebo odpracovat. Například námi vytvořenými úkoly a „brigádou“, které musí splnit. Chápe i princip, že pokud si něco přeje nebo chce někoho obdarovat, tak se hodnota jeho kasičky sníží. Hodnotu peněz jako takovou nechápe, ale dokáže si to převést na hodnotu času –času, který budeme muset strávit prací, abychom to či ono získali, místo času stráveného společně. Pochopení této rovnice je pro nás v jeho věku mnohem cennější.

Přečtěte si také: FINANČNÍ GRAMOTNOST: KDY SI DĚTI ZAČÍNAJÍ UVĚDOMOVAT HODNOTU PENĚZ?

Next article