Myslíte si, že se dá na porod připravit? A na jakou část konkrétně? Na to, co ženy u porodu čeká a proč je důležitý kontakt matky a dítěte odpovídá MUDr. Alexandra Krištúfková z Univerzitní nemocnice Bratislava.
Dá se na porod připravit?
Na 100 % se připravit nedá, ale psychoprofylaktická příprava velmi pomáhá. Když žena ví, co ji čeká, nemá tolik obav a porod probíhá lépe. Kurzy předporodní přípravy poskytnou informace o těhotenství, porodu a šestinedělí, péči o novorozence a o kojení. Vhodné je i cvičení pro těhotné, fyzická aktivita pozitivně ovlivňuje jak průběh těhotenství, tak i porod. Doporučuji také vybranou porodnici navštívit a seznámit se s prostředím a personálem. Přítomnost partnera na seminářích, vyšetřeních a u porodu může také velmi pomoci.
Bonding přispívá k tvorbě pouta mezi matkou a dítětem a zmírňuje stres z porodu.
Co je po porodu nejdůležitější?
Určitě tzv. bonding – kontakt kůže na kůži. Pokud žena rodí bez partnera, je vhodné, aby za ní po porodu přišel. Šestinedělí by mělo obsahovat hlavně odpočinek, aby zotavení rodičky proběhlo v pořádku – to závisí na průběhu porodu a komplikacích. Velmi se diskutuje o návštěvách: známí, kteří
vás léta neviděli, vás nemusí navštívit hned. Tento velice intimní čas patří nové rodině. V mnoha kulturách je vnímán až posvátně a na návštěvu smí jen nejbližší.
Proč je „zlatá hodinka“ důležitá?
Bonding přispívá k tvorbě pouta mezi matkou a dítětem a zmírňuje stres z porodu. Během „zlaté hodinky“ je dítě bdělé, přisaje se k bradavce, začíná kojení. Tento proces pomáhá lepšímu průběhu kojení, dítě cítí matčino teplo, vnímá její hlas a tlukot srdce, cítí se v bezpečí. Mohou nastat situace, kdy bonding není možný, třeba při vážných komplikacích, v takovém případě může proběhnout na hrudi otce.
Jaká je Vaše zkušenost jako čerstvé maminky?
Jako lékařka znám všechny komplikace, kvůli COVID-19 partner u porodu nebyl a já měla roušku – ale přesto jsem se na porod těšila. Ano, bolelo to, ale byl to opravdu krásný a nezapomenutelný zážitek.