Skip to main content
Domovská stránka » Životní styl » Ekologické Česko » NÁŠ SVĚT NENÍ POPELNÍK
Ekologické Česko

NÁŠ SVĚT NENÍ POPELNÍK

Adobe Stock

Po celém světě se každoročně prodá přes 5,6 bilionu cigaret. Z každé z nich zbyde nedopalek vážící zhruba 0,2 gramu. Ne každý však skončí v odpadkovém koši. Philip Morris International (PMI) proto v rámci své strategie udržitelnosti realizuje anti-litteringovou kampaň, ve které apeluje na dospělé spotřebitele, aby se chovali zodpovědně. V rámci kampaně spustila osvětový web www.svetnenipopelnik.cz.

Každou vteřinu jsou po celém světě odhozeny desítky tisíc kusů cigaretových nedopalků, které zatěžují životní prostředí. V přírodě se totiž rozkládají velmi dlouho. Mnozí dospělí kuřáci si ani neuvědomují, že odhození cigaretového nedopalku mimo odpadkový koš může mít velký negativní dopad.

Složení nedopalků cigaret

Nedopalky se skládají z filtru z acetátu celulózy, tedy bioplastu vyrobeného z dřevní buničiny, a dále ze zbytků nespáleného tabáku, jemného papírku a popela. Jejich rozložitelnost závisí na místních biofyzikálních podmínkách.

Doba nutná k rozkladu filtrů na bázi bioplastů je ale výrazně kratší než v případě běžných petrochemických plastů – od 3 měsíců až po 15 let od jejich odhození. Ale i to je příliš. Nikdo z nás přece nechce ve svém městě chodit po kobercích z cigaretových nedopalků.

Proč je odhazování cigaretových nedopalků velký problém? Zjistěte ZDE

K čemu filtr vlastně je?

Účelem cigaretového filtru je zachytit některé částice z kouře a zředit v něm obsažené látky, jako jsou zbytky kouře, nikotin a oxid uhelnatý. Pomáhá dospělým kuřákům manipulovat s cigaretou a také ji uhasit.

Mnozí kuřáci řeší zhášení odhozením nedopalku na zem a jeho zašlápnutím. Ovšem jen minimum z nich se pak pro nedopalek sehne a odhodí jej do koše či popelníku.

A co tabákové náplně?

Kromě cigaret vyrábí skupina PMI i tabákové náplně určené k zahřívání, které rovněž obsahují filtry. Náplně se od cigaret liší tím, že je v nich tabák nahříván, nikoliv spalován, mají tedy tu výhodu, že se před vyhozením nemusí zhášet.

Dospělý uživatel při absenci odpadkového koše může náplň jednoduše vrátit do krabičky a zbavit se jí později. Že se tento pozitivní návyk ujal a spotřebitelé se tak chovají zodpovědněji vůči životnímu prostředí, jsme si potvrdili i spotřebitelskými průzkumy v různých zemích.

Zajímá Vás jak můžete pomoci? Klikněte ZDE

Změna materiálu filtru

Tabákové společnosti již mnoho let zkoumají možnosti výroby cigaretových filtrů s vyšší rozložitelností, ale dosud nebyla nalezena lepší alternativa k acetátu celulózy.

Nový filtr by musel mít dobrou účinnost a konzistenci filtrace, lepší biologickou degradaci ve srovnání s acetátem celulózy a v neposlední řadě i přijatelné chuťové vlastnosti.

Osvětová kampaň má informovat a přispět ke změně chování

PMI spustila osvětovou kampaň prostřednictvím webové stránky www.svetnenipopelnik.cz a vysvětluje nejenom dospělým kuřákům, ale i široké veřejnosti, proč jsou cigaretové nedopalky problém. Kromě osvětové kampaně společnost zkoumá i možnost materiálového využití zbytků tabákových výrobků.

Víme, že je těžké měnit své zvyky, ale pokud jste dospělým kuřákem, vždy nedopalek cigarety típněte a vyhoďte jej do popelníku či odpadkového koše. A pokud kouříte daleko od nejbližšího popelníku či odpadkového koše, zkuste kapesní popelník.

Děkujeme.

Next article