Česká legislativa diskriminuje LGBT+ lidi v oblasti soukromého a rodinného práva, ale někteří zaměstnavatelé mění své interní předpisy, a vytváří tak rovné podmínky pro všechny. Proč je podpora diverzity a inkluze pro firmy prospěšná?
CZESLAW WALEK
Programový ředitel Pride Business Forum
Jednou z vašich priorit je podpora LGBT+ rodin ve firmách. Jak ve vašich partnerských společnostech funguje politika podpory rodičů?
Na 14 dnů rodičovské dovolené má po narození dítěte ze zákona nárok každý otec. Netýká se to ale stejnopohlavních rodičů. Některé firmy tedy přistupují k tomu, že i tento benefit poskytují všem zaměstnancům a zaměstnankyním. Řada firem také rozšiřuje benefity pro rodiče, aby mohli například doprovodit dítě do nemocnice nebo s ním zůstat doma, pokud je nemocné. Nic z toho by ale firmy nemusely dělat, pokud by prošel zákon o manželství pro všechny páry.
Jaký vliv má podle vás podpora LGBT+ lidí na firemní kulturu?
Výrazný. Stačí se podívat na žebříčky nejvyspělejších zemí nebo měst světa – na špici jsou ty, kde je kvalita života LGBT+ lidí na stejné úrovni se zbytkem společnosti.
Stejné je to v korporátním světě. Viditelná podpora LGBT+ tématu a lidí je pro firmy ekonomicky i personalisticky prospěšná. Firmy investující do diverzity a inkluze, včetně rovnosti LGBT+ lidí, jsou na tom lépe z pohledu profitability, dlouhodobé finanční stability a lákají více talentů.
Každoročně pořádáte týdenní Prague Pride festival. Jakým dalším aktivitám se věnujete?
Kromě festivalu mám obrovskou radost z mentoringové poradny „S barvou ven“ pro mladé LGBT+ lidi a jejich rodiče. Ročně se na ni obracejí stovky mladých lidí, kteří řeší svůj coming-out. A 12 % z nich má suicidální tendence. Ale poslanci a poslankyně na mladou generaci stále nemyslí. Studie totiž ukazují, že v zemích, kde prošlo manželství pro stejnopohlavní páry, se rapidně snížilo procento dětí a mladistvých LGBT+ páchajících sebevraždy.
Dále provozujeme platformu Pride Business Forum, která se soustředí na LGBT+ rovnost na pracovišti. V této chvíli má 42 členských zaměstnavatelů, a to včetně takových gigantů jako Škoda Auto, ČEZ, Česká pošta, Vodafone ČR, ČSOB, Moneta Money Bank nebo hlavní město Praha. Ti vytvářejí pro své LGBT+ zaměstnance a zaměstnankyně bezpečné prostředí.
Dále spolupracujeme s šesti neziskovými organizacemi, které prosazují manželství pro gay a lesbické páry. Vstoupit do manželství si přeje 96 % gayů a leseb a kolem 65 % Čechů a Češek to dlouhodobě podporuje.
Jaké jsou vize a cíle organizace Prague Pride do budoucna?
Předávám vedení Prague Pride mladé, dravé generaci a těším se na to, co nového přinesou. Od antidiskriminačního zákona přijatého v roce 2009 se tady legislativně nic nezměnilo. Takže před novým vedením stojí velké výzvy a já věřím, že se s tím poperou.