Personalisté loni získali naději, že se vrátí zdravější nezaměstnanost, ale nestalo se tak.
Lidé zjistili, že nemusí být v kanceláři, že doma umí pracovat efektivně a ještě se postarají o rodinu. Manažeři se teď ptají, jak je řídit. Nijak, lidé se dokážou řídit sami. Teď je čas na agilní řízení a autonomní týmy. Co s drahými prázdnými kancelářemi? Přetvořte je na komunitní centrum, nabídnějte je jako prostory pro vzdělávání, kreativní zázemí pro týmy, firemní školku – cest je mnoho.
Dalším trendem je obsah projektů. Mladí lidé už nechtějí být několik let v jedné firmě. Průzkumy ukazují, že už je netáhne ani multisportka a stravenky. Platit tedy stravenky, nebo ne?
Umožněte výběr, benefity by měly být dobrovolné a smysluplné. Dále chtějí zajímavé projekty, udržitelné a eko nastavení firmy a home office. Home office vedení děsí, lidé však ušetří 2 hodiny denně místo dojíždění, pracují, kdy to vyhovuje jim – a firmám se to vrací. Riziko hrozí ve chvíli, kdy komunita na dálku nefunguje. Tehdy je nutné zaměřit se na fyzický kontakt a umožnit aspoň občas být v kanceláři.
Jak mít angažovaný tým, když se nikdy nesejde osobně?
Vedení lidí na dálku je úplně jiná disciplína, a tak se od lídrů očekává zájem o lidi, týdenní projektové cíle nebo psychologická podpora. Posledním trendem je mobile – first komunikace. Abyste dokázali vést agilní týmy, musíte s nimi neustále komunikovat – a na to email už nestačí, potřebujete mnohem rychlejší nástroje. Loni zažily nástroje pro vzdálenou spolupráci doslova boom.
Mnoho lidí pracuje pro zahraniční firmy za zajímavější peníze – a nehnou se z ČR. Díky znalosti jazyků mají všude dveře otevřené. Personalisté prý zahraničním firmám nedokáží konkurovat. Co s tím?
Pracovat na loajalitě, na employee experience či nabídnout podíl na zisku. Na stravenku se dá zapomenout, ale akcie, skvělí kolegové nebo zajímavé projekty se opouštějí hůř.