DITA FORMÁNKOVÁ
CEO a spoluzakladatelka Czechitas
Ředitelka pro diverzitu, inkluzi a spolupráci s komunitami v Avast
V IT pracuje v Česku jen 10 % žen, volných pracovních míst je přitom víc než v jiných oborech. Proto se Czechitas snaží informační technologie popularizovat a přitáhnout k nim víc především ženských talentů.
IT bývala sféra, které vždy dominovali muži. Jak byste popsala současnou situaci žen v této oblasti?
Ano, v Evropě pracuje v IT stále jen okolo 18 % žen, v České republice dokonce pouhých 10 % , a se současným nárůstem pozic v technologiích se tato čísla jednoduše nezmění. Nicméně vnímáme rostoucí zájem žen o studium technických oborů na vysokých školách i o rekvalifikaci v pozdějším věku. Ženy si uvědomují jak nové příležitosti, tak nutnost doplnit některé dovednosti kvůli rostoucí automatizaci a digitalizaci. V Czechitas se soustředíme na příběhy těch, které otočily svou kariéru bez předchozích znalostí a dostaly se na specializované vývojářské pozice, a to i v pozdějším věku.
Čekají starší uchazeče o zaměstnání v informačních technologiích nějaké výzvy? Jak je na tom věková rovnost v této oblasti?
Existují předsudky vůči starším pracovníkům – o jejich adaptabilitě a flexibilitě v rychle se měnící kultuře mladých kolektivů technologických firem. Uchazeči se mohou také setkat s často nevědomou diskriminací už při čtení inzerátů nebo při pohovoru. Podle Českého statistického úřadu hledá 84 % lidí ve věku 50+ novou práci obtížně, přestože mají ještě mnoho let před důchodem. To je obrovská škoda, protože tím přicházíme o spoustu cenných zkušeností z různých oborů.
Máte k dispozici data týkající se LGBT komunity? Mají její členové rovné postavení na pracovním trhu obecně? A v oblastech informačních technologií?
Téměř polovina lidí z komunity LGBT zažila diskriminaci kvůli své identitě nebo sexuální orientaci (data z UCLA Edu o US populaci). V Česku data komunity LGBT nejlépe monitoruje v několika svých reportech Pride Business Forum.
Počet expatů, kteří sem jezdí za prací – většinou právě v oblasti IT – u nás přibývá. Představuje tato situace hrozbu pro Čechy? Jsou nějak znevýhodnění?
Česká republika patří v EU mezi země, kde se firmám do týmů nejsložitěji hledají ICT specialisté. Podle odhadů jich chybí desítky tisíc. Zahraniční pracovní síla a zkušenost je na trhu strašně potřebná a místa je tu dost jak pro české pracovníky a pracovnice, tak pro ty, kteří k nám za prací přijedou ze všech koutů světa. Pokud bychom zaplnili všechny volné IT pozice v Česku, mělo by to na naši zemi a hospodářství skvělý dopad.