Skip to main content
Domovská stránka » Boj o talenty » (RE)start pracovního trhu » UMĚLÁ INTELIGENCE ČLOVĚKA ZCELA NENAHRADÍ
(RE)start pracovního trhu

UMĚLÁ INTELIGENCE ČLOVĚKA ZCELA NENAHRADÍ

Článek vznikl ve spolupráci s
Článek vznikl ve spolupráci s

EVA HEJLOVÁ

viceprezidentka, People Management Forum
výkonná ředitelka, HR Forum

Jaké dovednosti by si měli lidé osvojit, aby byli na pracovním trhu konkurenceschopní vůči umělé inteligenci?

Umělá inteligence dnes již vidí, slyší, učí se a umí řešit různé situace. Začíná to vypadat, že již disponuje snad všemi lidskými dovednostmi. Před námi však stále stojí nové výzvy a problémy, které vyžadují různé druhy řešení a kreativitu. Zvědavost, kreativní dovednosti při řešení nových problémů, kritické myšlení a především pak komunikační dovednosti budou mít stále větší hodnotu. Hodí se samozřejmě také digitální gramotnost a IT myšlení.

Které typy činností začnou v blízké budoucnosti vykonávat roboti, a co naopak zůstane i nadále výsadou lidí?

Roboti se uplatní v jakýchkoliv oborech, kde se vyskytuje rutinní práce (například průmyslová výroba) a chatboti zase tam, kde se řeší množství opakujících se dotazů a předávají se standardizované informace (například call centrum). Umělá inteligence ale už dokáže nahradit práci překladatelů, náborářů či koncipientů, dokáže pomoci lékařům s odhalením nemoci a začíná se uplatňovat i tam, kde bychom to nečekali – už píše i básně. Přesto budou stále existovat činnosti, kde je lidský přístup, důležitý, například služby, kreativní profese nebo technické činnosti v odvětvích využívajících umělou inteligenci. Vědu a výzkum budou i nadále dělat lidé, stejně tak i umění – alespoň v to věřím.

Můžeme očekávat také větší míru robotizace v našich domácnostech?

Někde jsem četla, že teprve umělá inteligence dělá z propojené domácnosti domácnost chytrou. V propojené domácnosti pouze sami ovládáme věci na dálku. Pokud ale zapojíme umělou inteligenci, jednotlivé přístroje se začnou starat o pohodlí uživatelů samy o sobě – třeba z našeho hlasu poznají naši náladu, a podle toho nám pustí tu správnou hudbu. V blízké budoucnosti se uplatní také humanoidní roboti, forma umělé inteligence podobající se nám, lidem, která nám bude v domácnostech pomáhat, rodičovskou péči ale nenahradí. Díky jejich pomoci ale můžeme získat víc času na rozvoj dovedností, které posílí naši konkurenceschopnost na trhu práce.

Next article