Rychlost a efektivita spolupráce v týmu vždy závisí na úrovni firemní kultury, která nepřímo, ale výrazně, ovlivňuje úspěšnost a růst celé společnosti. Proč se investice do zkvalitnění pracovního prostředí vždy vyplatí a proč by se měly změny realizovat včas?
Jakub-Marek Štěpán
spoluzakladatel Institutu firemní kultury
Co je hlavním cílem Institutu firemní kultury a s čím se na vás firmy nejčastěji obrací?
Naším cílem je řešit reálné problémy ve spolupráci a komunikaci, které zásadně brzdí firmy v jejich fungování a rozvoji. Pomocí měřících nástrojů dokážeme zjistit, jaké jsou nejslabší body spolupráce či firemní kultury. Následně náš metodický tým navrhuje účinná řešení těchto problémů.
Jsem rád, že se na nás firmy obracejí právě s problémy ohledně týmové spolupráce a mezilidské komunikace. Poptávky jsou ale velmi různorodé. Řešíme obecné dotazy, jako „v týmu nám drhne komunikace“ i konkrétní požadavky na měření zdraví firemní kultury a strategickou práci s ní.
Podívat se na služby Institutu firemní kultury >
Objevují se v této oblasti nová témata, kterým se dříve nevěnovalo tolik pozornosti?
V poslední době si všímám, že se věnuje čím dál větší pozornost spolupráci a firemní kultuře obecně. Změny se dnes dějí rychle, procesy a rutiny se tak rychle měnit neumí. Proto stále více hraje roli schopnost lidí flexibilně reagovat, vyvažovat protichůdné zájmy, domlouvat se a nacházet nová neotřelá řešení i v zajetém systému, kterým každá firma do jisté míry je. Zde se dostáváme k tématu spolupráce, protože změnu ve firmě lze dosáhnout pouze zapojením různých oddělení a lidí. Rychlost a efektivita závisí právě na spolupráci.
Může nezdravá firemní kultura negativně ovlivnit byznysové výsledky celé společnosti? Vyplatí se investovat do kvality pracovního prostředí?
Data jasně ukazují, že ano. Společnost Gallup provádí rozsáhlé meta-analýzy a jejich závěry naznačují, že rozdíl mezi firmami s nízkým a vysokým poměrem angažovaných zaměstnanců činí 23 % v zisku, 21 % v produktivitě a 68 % v míře fluktuace. Pokud vezmeme v úvahu, jaké veletoče jsou potřeba, aby firma rostla alespoň o 7 % v zisku, potenciál v lidech je obrovský. Angažovaní lidé jsou výsledkem zdravé spolupráce a firemní kultury. Výzkum MIT ukázal, že nejdůležitější faktory pro zdravou firemní kulturu zahrnují respekt, podporující lídry, kteří žijí podle hodnot společnosti, a netolerování toxického chování.
Co bývá prvními ukazateli vznikajících problémů na pracovišti?
Může to být i maličkost, například zdlouhavá domluva na čemkoliv, časté zmiňování špatné komunikace nebo rivalita mezi týmy. Dále také vyhýbání se kontaktu s určitými kolegy. Nezdravá firemní kultura je jako zdravotní problém – čím dříve přijdete, tím je řešení levnější a méně bolestivé.
Nemá ale smysl trápit se, pokud začnete situaci řešit až po nějaké době. Pomoc může vždy přijít dříve, ale také později.:-) Důležité je neotálet a začít s postupnými kroky k nápravě.