Zdravá firemní kultura je klíčem k úspěšné firmě. Mgr. Michaela Švejdová, ředitelka Mobbing Free Institut (MFI), expertka na prevenci a eliminaci šikany si s námi tedy povídala o tom, jak řešit mobbing a bossing na pracovišti a jak jim předejít.
Mgr. Michaela Švejdová
zakladatelka a ředitelka Mobbing Free Institut, z.ú.
Můžete nám popsat, co je cílem MFI? Jak řešíte mobbing na pracovišti?
V MFI se snažíme se především přispět ke zlepšení vztahů v práci i pracovních podmínek zaměstnanců. Práce i vztahy zabírají podstatnou část našeho života a krize se objevují všude, záleží jen na tom, jak k nim přistoupíme. V MFI se věnujeme především prevenci a eliminaci vztahové patologie (mobbing, bossing, diskriminace, sexuální obtěžování apod.). Pomáháme oznamovatelům i organizacím projít krizí, nastavujeme oznamovací systémy i šetřící procesy, implementujeme sociální a psychologické bezpečí v praxi. Když obdržíme podnět, nejdříve musíme zjistit podrobné informace typu co, kdo, kdy, kde, jak a proč. Jaké jsou důkazní materiály, souvislosti, příčiny i důsledky. Šikana má mnoho podob a obvykle není černobílá. Snažíme se o co největší objektivitu a hledání win-win řešení. V první fázi je nejdůležitější ochránit oznamovatele a minimalizovat rizika. Pak následuje mapování situace, klima i vztahů. Eliminační strategie a individuální doporučení jsou odvislá od zpětných vazeb a potřeb kolektivu.
INKOGNITO KLUB – podpra a poradenství pro oběti šikany i specialisty >
Co bývá počátečními ukazateli nezdravé firemní kultury a problémů v kolektivu?
Mezi první varovné signály obvykle patří zhoršení vztahů i celkové atmosféry, následuje ztráta důvěry a kolegiality. Nezdravé pracovní prostředí a šikana může vést ke ztrátě důstojnosti, změnám osobnosti, psychickým obtížím, psychosomatickým onemocněním. Ovlivňuje produktivitu, výkonnost, zvyšuje chybovost i kontroly, vede k vyšší fluktuaci.
Z jakého důvodu nejčastěji mobbing a bossing vzniká?
Mezi hlavní příčiny šikany patří neřešené konflikty, špatná komunikace, boj o moc, finanční úniky, nevhodně nastavené organizační procesy, nejasné náplně práce nebo kompetence. Přispět může také styl řízení, zvyšující se stres, napětí, nevraživost, toxicita. Obětí se můžete stát také, pokud druhé ohrožujete svým vzděláním, výkonností, bráníte práva ostatních nebo prosazujete změny.
Dochází postupem času ve firmách ke zlepšení firemní kultury? Popište, prosím, jaké novinky firmy v rámci preventivní péče o zdravé pracovní prostředí aktuálně implementují?
Ano, určitě dochází. Za největší úspěch považuji, že firmy přestávají problémy zametat pod koberec a snaží se je otevřeně řešit. Nikdy nevíte, kdo vám přijde do týmu nebo co se v mezilidských vztazích přihodí. Šikana se může objevit ze dne na den a kdekoliv. Otázkou je, co s tím uděláte a jak ji řešíte. Ne vždy si dokáže vedení nebo personalisté poradit se složitostí lidských vztahů. To je otázka praxe, znalostí problematiky a prostředí. Jsem vděčná za každou organizaci, která se snaží jít cestou prevence, situaci nepodceňuje, ale aktivně řeší.
Za aktuální trend považuji nastavování sociálního a psychologického bezpečí na pracovišti, které je u nás na začátku. Výzkumy ukazují, že psychologické bezpečí zlepšuje nejen vztahy, klima, ale také výkonnost.