Dnes je AI často využívána i v oblasti HR. Personalistům ulehčí mnohé rutinní úkoly, ale užitečná je i pro samotné uchazeče. V čem konkrétně může oběma stranám pomoci? A co by zejm. mladí lidé měli dělat pro to, aby uspěli při pohovoru?

Mgr. Petr Otáhal, MBA, LL.M.
prezident Svazu personalistů České republiky
Jaké jsou nyní trendy a změny na trhu práce?
Pokrok jde stále dopředu, a to i v náboru nových zaměstnanců. Personalisté proto před časem začali využívat všechny nové technologie v oblasti digitalizace i AI. Především střední a velké organizace, které mají vysokou poptávku po nové pracovní síle, se snaží plně automatizovat a digitalizovat všechny procesy spojené s náborem. U mnoha organizací je běžné, že první kolo výběrového řízení již probíhá plně automaticky s využitím prvků AI. Ta pomáhá třídit profesní životopisy uchazečů, odpovídat na nabídky nebo lépe cílit a upravovat inzerci volného pracovního místa.
Jak velký vliv má AI na výběrová řízení? V čem má největší přínos pro uchazeče i personalisty?
V personalistice se také učíme novým věcem, které dříve pro tuto profesi nebyly potřeba. V současnosti hledáme specialisty na HR marketing a náboráře, kteří dobře ovládají propagaci pracovních nabídek na sociálních sítích. Tito odborníci umí efektivně promovat značku zaměstnavatele a spolupracují s tzv. Brand-ambassadory – vybranými zaměstnanci, kteří se zapojují do náborových kampaní, a to zejména na sociálních sítích. Pokud dobře ovládáte práci s AI, uleví se vám především ve stereotypních činnostech a úkolech.

Co dělat, abyste uspěli při pohovoru a získali dobrou práci?
Absolventi škol a mladí lidé mají z prvních pohovorů přirozenou obavu a trému. Personalisté to vědí a snaží se pohovor přizpůsobit mladému člověku. Jedna z velkých výhod současnosti je, že pohovor u celé řady profesí probíhá on-line. Uchazeč tedy může být v domácím prostředí, kde se cítí komfortně. Generace Z mnohdy nemá dostatek profesních zkušeností. Mladí lidé by však do životopisů měli psát všechny své pracovní zkušenosti. Sem patří např. brigáda při studiu, práce na PC, ale i hraní počítačových her nebo praxe se základy programování. To vše totiž přispívá k vytváření jejich profilu. Třeba takové hraní počítačových her vyžaduje i řadu dovedností, které personalisté u generace Z oceňují.