Jak kariérní adaptabilita a nové ekologické profesní příležitosti přispívají k profesnímu rozvoji a jak se univerzity aktivně podílejí na podpoře žen?

Bc. et Bc. Eliška Olachová
stážistka kariérního poradenství v Kariérním centru Masarykovy univerzity, specializuje se na kariérní a CV konzultace
Kariérní adaptabilita je připravenost k rozvoji kariéry a k pohotovému reagování na výzvy a pracovní nároky. Sestává z kariérového zájmu, který odkazuje primárně k plánování kariéry, kontroly, ve vztahu k rozvoji a řízení své kariéry, zvídavosti, odkazující ke schopnosti poznávat pracovní příležitosti, a sebedůvěry, tedy víry ve vlastní schopnosti řešit problémy.
Vyšší kariérní adaptabilita zvyšuje šanci na úspěch na pracovním trhu, a o to důležitější je zejména v pracovních oblastech reagujících na aktuální trendy. Stále více zaměstnavatelů klade důraz na rozvoj zelených kompetencí, které jsou klíčové pro tzv. zelenou kariéru, tedy pracovní pozice přispívající k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Tyto pozice vyžadují zelené kompetence, jako jsou komunikační dovednosti, znalosti environmentalistiky či analýzy dat.


Mgr. Lenka Hanušová
Head of PR & Marketing
Ženy na Technické univerzitě v Liberci (TUL) hrají klíčovou roli v technologických oborech a přinášejí nové perspektivy do výzkumu i inovací. Podílejí se na projektech s reálným dopadem – od vývoje nanovláken pro medicínu a ekologických filtračních systémů po pokročilé materiály pro udržitelnou energetiku. Pracují v oblasti chytrých textilií, které reagují na změny prostředí, nebo v biomedicíně, kde pomáhají zdokonalovat technologie pro regeneraci tkání.


Ing. Barbora Urbanovská
redaktorka a editorka, zástupce vedoucí útvaru pro média, šéfredaktorka magazínu Akademik , PR specialistka pro U!REKA
V posledních letech se stále více žen rozhoduje pro kariéru v technických i udržitelných oborech. Roste také zastoupení žen mezi výzkumníky. Na VŠB-TUO před několika lety proběhl audit rovných příležitostí, který se týkal personální politiky nebo vyváženosti osobního a pracovního života či kultury organizace. V auditu obdržela VŠB-TUO velmi kladné hodnocení. Ženy mají zastoupení jak ve vedení univerzity, tak ve vedení fakult.
VŠB-TUO je progresivní a otevřená instituce podporující ženy v technických a vědeckých oborech. Díky různým iniciativám se univerzita aktivně podílí na zajištění rovných podmínek a na odstranění předsudků, které mohou bránit ženám v profesním a akademickém růstu. S rostoucím počtem studentek a akademiček v technických oborech se VŠB-TUO stává nejen místem vzdělávání, ale i inspirací pro další ženy.
