Jana Pivoňková patří mezi procento žen, které studují technické obory na českých vysokých školách. Při studiu magisterského oboru na VUT v Brně zároveň už skoro dva roky zvládá práci na plný úvazek v mezinárodní společnosti Schneider Electric. Jaké to je mít povolání, které je stále považováno spíše za mužskou záležitost?

Jana Pivoňková
specialistka na elektrické pohony a robotiku
Jaká byla vaše cesta do společnosti Schneider Electric?
Na jaře roku 2021 jsem hledala práci při škole. Původně jsem nastoupila jako brigádník, pak na plný úvazek na pozici aplikačního specialisty pro elektrické pohony a robotiku. Vždy jsem měla blízko k technicky orientovaným předmětům. Původně jsem si představovala, že budu konstruktérka.
Podívat se na nabídku pracovních pozic >
V čem spočívá vaše práce?
Dělám technickou podporu pro zákazníky, navrhuji pohony pro různá průmyslová zařízení a pomáhám s jejich nastavením. Mezi jednodušší zadání patří třeba nastavení frekvenčního měniče pro čerpadlo, k těm náročnějším dimenzování víceosých kartézských manipulátorů včetně jejich servopohonů.
Schneider Electric se snaží studenty dlouhodobě zapojovat do pracovních procesů a do projektů. V čem je to podle vás přínosné?
Přijde mi fajn, že studenti mají možnost získat pohled na to, jak to vlastně ve firmě funguje. Získají praxi a mají možnost se naučit cokoliv, co přesahuje teorii ze školy.
Nedávno jste se zúčastnila mezinárodního interního školení pro absolventy, že?
S kolegy jsme strávili tři měsíce v zahraničí, ve Vídni, kde máme vývojové centrum na větší frekvenční měniče, a ve Francii v Pacy-sur-Eure, kde se vyvíjí menší frekvenční měniče. Procházeli jsme různými školeními. Zkoušeli jsme si práci s frekvenčními měniči na strojích a absolvovali jsme exkurze do různých poboček Schneider Electric.

Co vás během tohoto školení s mezinárodními kolegy překvapilo?
Jak se poptávka po našich produktech v každé zemi liší. Kolegové z Indonésie mluvili o tom, kolik stovek kusů frekvenčních měničů o velkých výkonech prodávají. V Česku se naopak nejčastěji setkáváme s nižšími výkony frekvenčních měničů. Z dvanácti účastníků nás bylo pět žen a ty na tom technicky byly kolikrát lépe než někteří muži.
Setkáváte se jako mladá žena s nějakými předsudky ohledně práce?
U nás jsem se s nimi nikdy nesetkala. Na druhou stranu v Česku je to podle mě pořád zažité. Když někde řeknu, že studuji strojařinu a pracuji v elektru, setkávám se se zajímavými pohledy. Někdy mě lidi mají tendenci zkoušet, jestli svému oboru opravdu rozumím.
Vybavíte si nějakou konkrétní situaci?
Náročné to bývá při školeních pro zákazníky. Na začátku u nich vidím nedůvěřivost. Chvíli mě některé reakce trápily, ale uvědomila jsem si, že důležité je si to nepřipouštět. Na druhou stranu se setkávám i s reakcemi zákazníků, kteří to vnímají velmi pozitivně.