Umělá inteligence je skvělým pomocníkem i při získání pracovního místa. Pomůže vám s životopisem či přípravou k pohovoru. Na to reagují i personalisté při výběru vhodných kandidátů. V čem všem je AI výhodná pro obě strany?

Milan Novák
Spoluzakladatel a CEO společnosti GoodCall s.r.o. Již 25 let pracuje v oblasti rozvoje lidského kapitálu, zaměřuje se zejména na nábor a výběr zaměstnanců, na nové technologie a inovace na pracovním trhu.
Využití umělé inteligence přináší do odvětví HR nové trendy. Jak bychom s pomocí AI např. měli strukturovat životopis?
Nové trendy postupně prostupují do práce personalistů, ale i do přípravy uchazečů o zaměstnání. Ti si AI technologie osvojují velmi snadno, a často dokonce rychleji než samotné firmy. Společnosti totiž bývají v adopci AI opatrnější, a to např. z bezpečnostních důvodů. Za pomoci běžně dostupné AI technologie si můžete upravit životopis, aby více vyhovoval požadavkům na danou pracovní pozici. Samozřejmě vám opraví gramatické chyby a dokáže vytvořit varianty CV v různých jazycích. Upravit si můžete i fotku nebo si předem vytvořit seznam potenciálních otázek, na které se bude personalista pravděpodobně ptát. U video pohovoru lze dokonce použít AI „našeptávač“, který vám pomůže s odpovědí. Více o těchto možnostech píše kolega José Kadlec v článku: 🚨 3 FREAKY AI TRICKS CANDIDATES USE TO FOOL RECRUITERS. To vše přináší úplně nový rozměr do výběrových řízení. Přestože tato praxe u kandidátů ještě není zcela běžná, personalisté se na ni již připravují. Budou muset umět rozlišovat, co je autentický projev kandidáta a co je AI řízená komunikace.
Co vše může do životopisu uvést čerstvý absolvent VŠ, který ještě nemá mnoho pracovních zkušeností?
V průběhu studií se vyplatí sbírat zkušenosti v podobě různých studentských programů, dobrovolnictví, zahraničních výjezdů nebo stáží. U čerstvých absolventů zároveň pracujeme s konceptem „transferable skills“ neboli přenositelných dovedností. Například pokud se naučíte využívat AI ke školnímu projektu, který měl i hmatatelný výsledek, nebál bych se tuto informaci zmínit v CV. Tato dovednost může zaměstnavatele zaujmout a třeba ji využije v rámci činností u dané pracovní pozice.
Má i vizuální podoba životopisu velký význam? A jak bychom s ní měli pracovat?
Ano, i vizuální podoba CV je důležitá. Uchazeči by měli pamatovat na to, že je vhodné informace v životopisu rozdělit do tematických celků – pracovní zkušenosti, vzdělání, dovednosti, kontaktní informace a další. To personalistům usnadní najít v CV klíčová slova, která hledají. Pro přehlednost doporučuji udržet délku životopisu maximálně na 2 stránky formátu A4. Dnes existuje na internetu, ale i u běžných aplikací (např. MS Office), řada vzorů životopisů, které lze použít.

Čemu má čtenář pracovních inzerátů věnovat pozornost? A co jsou jen „prázdné fráze“?
Při čtení inzerátu by se uchazeči měli zaměřit na klíčová slova. Často to jsou konkrétní dovednosti, které by měl ideální kandidát ovládat. Dále by měl uchazeč vnímat jazyk a formálnost inzerátu a tomu přizpůsobit i svůj životopis. Jiný jazyk zvolíme, pokud se hlásíme do korporátní nebo vědecké sféry. A jinak budeme životopis formulovat např. u inzerátu do start-upu.
Jaký je váš názor na psaní motivačních dopisů?
Motivační dopisy jsou z mého pohledu jen doplněním informací v životopisu. Případně může být takový dopis prostorem, kde kandidát blíže popíše důvody, proč se na danou pozici hlásí. Pravdou ale je, že velká část uchazečů s motivačními dopisy nepracuje správně. Často pouze opakují informace ze životopisu nebo jej vyplňují nic neříkajícími frázemi.