Účastí na vědeckých projektech získají studenti důležité znalosti, ale osvojí si i klíčové dovednosti, které pak mohou rozhodnout o jejich kariéře. Kromě spolupráce s tuzemskými firmami a institucemi mohou studenti využít i zahraničních stáží. Co dalšího studium na PřF UP nabízí?
Mgr. Jan Říha, Ph.D.
proděkan pro studijní záležitosti, PřF UP
prof. RNDr. Jan Hlaváč, Ph.D.
proděkan pro vědu a výzkum, PřF UP
Chtějí se vaši studenti již během studií zapojovat do stáží či praxí ve firmách? Doporučili byste jim to?
JŘ: Přírodovědecká fakulta UP má akreditované studijní programy v oblastech vzdělávání zaměřených na matematiku, informatiku, fyziku, chemii, biologii, ekologii a životní prostředí, vědy o Zemi, učitelství či zdravotnické obory. Ve všech těchto oblastech mají studenti možnost zapojit se do stáží a praxí, které jsou v některých studijních programech povinné. Platí to zejména pro profesně zaměřené programy.
Jakým způsobem vaše univerzita podporuje inovace a výzkum a jak mohou studenti přispět k těmto aktivitám?
JH: Přírodovědecká fakulta UP se snaží podporovat rozvoj jednotlivých vědeckých disciplín tvorbou adekvátních podmínek a technologického zázemí, a to jak pro etablované špičkové týmy, tak pro nové začínající vědecké individuality. Využívá k tomu nejen grantových, ale i vlastních prostředků, které investuje do obnovy budov, laboratoří a technologického vybavení. Nedílnou součástí práce vědeckých týmů je výchova studentů ve vědecké práci, proto je drtivá část z nich zapojena do řešení jednotlivých odborných projektů. A to na všech úrovních studia. Řada studentů absolvuje vědecké stáže na spolupracujících zahraničních pracovištích, aby získali nové zkušenosti, které mohou být přenositelné zpět na naši univerzitu. Jejich přínos je často tak zásadní, že se stávají spoluautory vědeckých článků či členy vědeckých týmů řešících úspěšně získané grantové projekty.
Mění se vámi nabízené předměty a specializace podle poptávky na pracovním trhu? Jaké klíčové dovednosti u vás studenti získají?
JŘ: Vedení naší fakulty i jednotlivých kateder komunikují s firmami a institucemi v regionu, které mají zájem o naše absolventy. Studijní programy se v reakci na poptávku na pracovním trhu nebo společenskou poptávku rozvíjejí, případně akreditujeme nové. Příkladem jsou profesně zaměřené studijní programy Chemie – analytik specialista, Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví – Experimentální biologie, Analytický biochemik nebo připravovaný program Průmyslové technologie a materiály. V současné době se v rámci Národního programu obnovy zaměřujeme na zavádění tzv. „zelených dovedností“ do řady dalších studijních programů.