Cestovní ruch je jedno z odvětví, které výrazně pomáhá české ekonomice. Jak se v posledních letech proměňuje, čím ho podporuje agentura CzechTourism a jaké cestovatelské zážitky aktuálně vyhledávají čeští turisté? Odpovědi na tyto i další otázky nám poskytl ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.
František Reismüller
CEO CzechTourism
Agentura CzechTourism podporuje cestovní ruch v Česku. Co přesně děláte a jak byste popsal tuzemský cestovní ruch?
Velmi úzce spolupracujeme s regiony, zjišťujeme, co mohou nebo se chystají návštěvníkům svého kraje nabídnout, čím jsou unikátní a jaké mají zajímavosti. Následně se tyto informace snažíme co nejlépe zprostředkovat zástupcům touroperátorů, cestovních kanceláří apod., ale také přímo koncovým příjemcům. Tedy těm, kteří se pro návštěvu Česka rozhodnou. A to samé platí i pro domácí hosty. Cestovní ruch nezanedbatelně pomáhá tuzemské ekonomice. Před covidem se na HDP naší země podílel téměř 3 %. Vlivem pandemie tento ukazatel z pochopitelných důvodů klesl, momentálně je ale opět na vzestupu. Jen loni se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo přes 22 milionů turistů. Jinak řečeno – do podpory cestovního ruchu se rozhodně vyplatí investovat.
Jaké jsou vaše oblíbené destinace v Česku a proč? Jaké aktivity a zážitky vás v těchto oblastech nejvíce oslovují?
Ze své pozice bych neměl nikomu „nadržovat“, takže bych rád vytknul před závorku, že všechny regiony v Česku jsou bohaté na místa, která zaujmou cestovatele napříč cílovými skupinami. Nicméně snad mohu říct, že osobně mám rád hory a pěší turistiku a myslím si, že pro tento typ aktivity je Česko, například svým unikátním systémem turistického značení, skvěle vybavené.
Dokázal byste nám doporučit zajímavá místa pro gastro a agroturistiku?
Je jich v Česku celá řada. Zejména v oblasti gastroturistiky je vidět, že zdejší podniky odvedly obrovský kus práce. A není to jen o velkých městech. Vyhlášené hospůdky, restaurace nebo kavárny najdete i v místech, kde byste je vůbec nečekali. Kompletní seznam by byl hodně dlouhý. Často jsou jejich součástí třeba muzea nebo prohlídková trasa. Zážitek je tak opravdu komplexní. V tomto ohledu určitě doporučuji náš gastro rozcestník na portále Kudy z nudy. A to samé platí pro agroturistiku. Počet farem, kde můžete strávit dovolenou na venkově se postupem času také rozrůstá. Stejně jako počet těch, kteří tímto způsobem chtějí strávit svůj volný čas.
Které lokality považujete za nejzajímavější pro turistiku a cestování s dětmi?
Cestování s dětmi má svá specifika, což můžu jako táta malé holčičky potvrdit. A dnešní doba mu rozhodně přeje. Určitě bych doporučil horská střediska, naučné stezky, muzea, zábavní parky, ale také cyklovýlety nebo třeba IQ parky. Je to samozřejmě na preferencích každé rodiny. V tomto ohledu je důležité, aby místo děti zaujalo a nabídlo jim různé aktivity, protože jsou zvídavé a mají obrovskou chuť objevovat.
Jaké aktivity čeští turisté aktuálně volí?
Za poslední dekádu se chování českých turistů změnilo hned v několika ohledech. Jednak lidé hledají nové formy turismu. Stále častěji volí dálkové pěší trasy, což potvrzují i naše data. Během čtyř let vzrostl podíl cestovatelů, kteří se rozhodli během dovolené, nebo její části, pro pěší turistiku o 19 %. V kurzu jsou pobyty takříkajíc blíže k přírodě. A přibylo i cestovatelů, kteří míří za přírodními památkami. V této souvislosti vzrostl zájem i o venkovskou turistiku, ale také o tak trochu jiné formy dovolené, jako je třeba glamping, který spojuje pohodlí hotelu s dobrodružstvím a romantikou kempu. Nebo bikepacking – v podstatě různě dlouhý cyklo výlet/dovolená, kdy si efektivně zabalíte vše, co potřebujete a cestujete pouze na kole.