Skip to main content
Domovská stránka » Rodina » Léto v kostce » PÉČE O ÚSTNÍ DUTINU JE DŮLEŽITÁ PRO CELKOVÉ ZDRAVÍ ORGANISMU
ADVERTORIAL

Péče o ústní dutinu není jen o zubech samotných. Nedostatečná péče se může projevit zhoršenou kvalitou života. Co tedy dělat proto, abychom udrželi dutinu ústní zdravou co možná nejdéle? 

To, že zdraví našeho chrupu nedílně souvisí se zdravím jiných částí těla, prokázala i nedávná studie zveřejněná v časopise Scientific Reports, ze které také vyšlo, že ti z nás, kteří nechodí k zubaři, mají v ústech více mikrobů.

Mikroby dutiny ústní však zajišťují ochranu proti kvasinkám a plísním. Pokud však dojde k  přemnožení škodlivých mikrobů, můžou způsobit vznik onemocnění tvrdých i měkkých zubních tkání. Narušení ústního mikrobiomu se tedy může projevit například kazivostí zubů, zánětem dásní, paradentózou nebo zápachem z úst. 

Nepodceňujte návštěvy zubaře a dentální hygienu 

Základem péče o ústní hygienu je samozřejmě každodenní správné čištění zubů a často podceňovaná péče o mezizubní prostory. Podstatnou součástí péče o zdraví zubů jsou i pravidelné prohlídky u zubního lékaře a také docházení na dentální hygienu, jejímž cílem je odstranění zubního kamene, povlaku na zubech a jiných nečistot.

Díky dentální hygieně se redukuje počet bakterií v dutině ústní, čímž také dochází ke snížení rizika infekce, prevenci zubního kazu a parodontitidy. 

Přečtětě si: Co to jsou probiotika? Zjistíte ZDE

Pečujte o ústní mikrobiotu s pomocí probiotik

Věděli jste, že se v ústní dutině nachází zhruba 8 000 druhů bakterií? Velké množství těchto bakterií je pro naše zdraví prospěšné. Pokud jsou bakterie v rovnováze, fungují v souladu s naším organismem. Na složení ústní mikrobioty se však může negativně podepsat nedostatečná dentální hygiena, stres i nevyvážená strava. K rizikovým skupinám patří zejména děti, těhotné ženy, lidé se zubními náhradami a fixními rovnátky, lidé se zhoršenou ústní hygienou, kuřáci nebo diabetici.

Jak tedy o prospěšné bakterie v našich ústech pečovat? Vhodnou formou doplnění správné hygieny jsou probiotika, která můžete užívat preventivně nebo při léčbě onemocnění, například paradentózy. 

Probiotické pastilky BioGaia® Prodentis®

Jaká probiotika zvolit? Například probiotické pastilky BioGaia® Prodentis®, které obsahují živé bakterie Limosilactobacillus reuteri Prodentis®. Ty pomáhají v dutině ústní doplňovat prospěšné bakterie a podporují normální funkci dásní. Tato probiotika obsahují bakterie tělu 100% vlastní a jsou prověřené více než 50 klinickými studiemi provedenými na 2 000 pacientech. 

JAK PEČOVAT O ZUBY A DUTINU ÚSTNÍ?

Next article