Pro úspěšnou léčbu atopického ekzému je naprosto zásadní pacientovo psychické rozpoložení. Dobrý psychický stav a sebepřijetí výrazně zvyšují šance na zmírnění projevů tohoto onemocnění. Nejen to jsme se dozvěděli od zakladatelky projektu (A)top život Inky Teschinské.
INKA TESCHINSKÁ
zakladatelka projektu (A)top život
Co vás vedlo k tomu sdílet váš život s atopickým ekzémem s veřejností?
Prvotní pohnutkou byl pocit, že jsem sama, že nikdo nemůže mít ekzém po celém těle jako já, že se nikdo takhle netrápí. Psaní blogu se pro mě stalo takovou terapií a vlastně jsem ani nečekala, že to někoho bude zajímat. Lidé ale začali blog číst, objevilo se spousta těch, kteří procházeli stejnými problémy.
Ekzém mě sice pořád bolel, ale svým způsobem mě uklidňoval pocit, že nejsem sama.
Stejně tak uklidňoval i ostatní, a tak se zrodila komunita a projekt (A)top život, který sdružuje osoby trpící kožními problémy, zejména atopickým ekzémem, vyvrací mýty, buduje osvětu a také informuje o nadužívání kortikosteroidů, což může vést k Topical Steroid Withdrawal (abstinenční příznaky po ukončení kortikosteroidové léčby).
Atopický ekzém může velice negativně ovlivňovat psychiku člověka. Měla jste někdy v tomto směru problémy?
Špatné psychické rozpoložení může být jak příčina, tak důsledek atopického ekzému. U mě se spíše projevilo jako důsledek. Nemožnost pohybu, bolest a nevzhledně vypadající pokožka hodně pochroumala moje sebevědomí a duševní rozpoložení.
Člověk se pak dostává do začarovaného kruhu, protože stres znovu způsobuje ekzémy. Není žádnou hanbou vyhledat pomoc odborníka. Sama navštěvuji psychologa téměř dva roky.
Čemu by měli pacienti s atopickým ekzémem věnovat zvýšenou pozornost v létě?
V létě je podle mě velice důležitá fotoprotekce, ačkoliv ta je důležitá po celý rok. Se svitem prvních jarních paprsků se zvyšuje zájem o krémy s SPF faktorem. Nejde ale jen o SPF faktor, ale celkově o správné chování na slunci. Pokud atopik ví, že mu slunce nedělá dobře, je vhodné se i zahalit a netrávit dlouhý čas na přímém slunci.
Co se týká vhodného krému, osobám s ekzémy či citlivou pokožkou obecně se doporučuje využití minerálních filtrů, místo těch chemických. Dále může atopiky také trápit nadměrné pocení, které na kůži často štípe či nutí k poškrábání. Je vhodné zvolit takové oblečení, kde nebude docházet k ještě většímu zapaření. Skvělé materiály pro letní oblečení jsou bavlna či len.
Máte nějakou obecnou radu, co mají atopici dělat pro zmírnění příznaků svého onemocnění?
Bylo by skvělé, kdyby taková obecná rada existovala. Rada, která by všem mohla pomoci na 100 %. Můžeme ale říct, že prvotním krokem k zvládnutí atopického ekzému je nějaké sebepřijetí a přijetí své diagnózy jako takové.
Ve většině případů začneme již u mírných příznaků panikařit, což nepomáhá naší psychice a vše se jen zhoršuje. Ke zmírnění příznaků také vede zjištění „spouštěče“, což může být již zmíněná psychika, alergie, intolerance, nevhodný životní styl, nevhodné kosmetické či hygienické přípravky… Vše je ale velice individuální.
Ke zjištění příčiny může pomoci i psaní deníku, kde každý den pečlivě zaznamenáme v podstatě cokoli, od stravy, přes prostředí, u žen fázi cyklu až po aktuálně prožívané emoce.
(A)top život
Jmenuji se Inka (26), studuji doktorát, pracuji online a mám atopii. Píši o svém životě s autoimunitním onemocněním, který je i tak většinou (a)top!