O chrup se musíme pravidelně starat už od raného dětství. Proto bychom měli s péčí o zuby našim dětem pomáhat a dbát zejména na správnou techniku čištění. Na co si dávat pozor při výběru dětské pasty? A měly by děti používat ústní vody? Na to nám odpoví zubní lékařka MDDr. Michaela Štětinová.
MDDr. Michaela Štětinová
zubní lékařka specializující se na dětskou stomatologii
Čemu při výběru zubní pasty věnujete zvýšenou pozornost? Preferujete pasty s bylinným složením?
Při výběru dětské zubní pasty se zaměřuji na dvě věci: buď pasta obsahuje účinné látky pro zdraví skloviny (např. fluoridy nebo hydroxyapatit), nebo ji vybírám jen kvůli chuti, aby dítě lépe spolupracovalo při čištění. Pokud pasta účinné látky neobsahuje, dávám přednost přírodním složkám, protože děti pastu často polykají. U past s fluoridy je klíčové dodržovat doporučené dávkování, aby nedošlo k poškození zubů. Vždy se snažím vybírat pasty s co nejkvalitnějším složením a bez zbytečné chemie, aby byly bezpečné i pro malé děti.
Máte tip na značku, které důvěřujete? Čím si vás získala?
Dlouho jsem hledala dětskou pastu, která by měla vhodné složení a zároveň obsahovala účinné látky, jako jsou fluoridy nebo hydroxyapatit. Často šlo jen o jednu z těchto složek, ale ne o obě najednou. Jsem ráda, že se situace na trhu zlepšuje a výrobci začínají přizpůsobovat složení dětem, které pastu polykají. Můj tip je značka Herbadent, u které jsem se na vývoji pasty podílela. Tato pasta totiž kombinuje hydroxyapatit i fluoridy, a dokonce má certifikát české přírodní kosmetiky. I jejich ostatní dětské pasty mají skvělé složení, a proto jim důvěřuji.
Je z vašeho pohledu důležité k zubním pastám používat další doplňky, např. ústní vodu?
Chtěla bych, aby tu zaznělo toto. Zubní pasta sama o sobě také patří k doplňkům – základem zdravých zubů je mechanické očištění kartáčkem. Bez odstranění zubního plaku pasta sama fungovat nebude. Pastu vnímám jako běžnou součást čištění zubů, která přidává chuť a může obsahovat prospěšné látky pro sklovinu. Další doplňky, jako jsou i ústní vody, nejsou nezbytné. U dětí mohou být motivací, pokud je vidí používat u rodičů, ale funkčně k čištění nepřidávají nic zásadního. U dospělých má ústní voda smysl spíš kvůli svěžímu dechu, ale stále nenahrazuje správné mechanické čištění.
Mělo by se složení zubních past pro děti a dospělé lišit?
U dětí je důležité věnovat zvýšenou pozornost složení zubní pasty, protože děti pastu často polykají. Na rozdíl od dospělých, kteří pastu nepolykají a u nichž je vstřebávání minimální, u dětí kladu důraz na odstranění zbytečných složek. Patří sem pěnidla, PEGy, stabilizátory nebo bělicí látky. Klíčové je sledovat abrazivitu pasty (RDA). Ta by měla být nízká, a to jak u dětí, tak u dospělých, aby nedocházelo k poškození skloviny.
MDDr. Michaela Štětinová je zubní lékařka specializující se na dětskou stomatologii. Po absolvování oboru Zubní lékařství na UK v roce 2012 vytvořila instagramový účet Dentist_for_small. Zde rodičům poskytuje rady o tom, jak pečovat o dětské zuby. Vydala dětské knížky Těším se k zubaři a U zubaře. Také je lektorkou kurzu Zdravé zuby dětem, který nabízí přehledné a srozumitelné informace na jednom místě.