Fyzioterapeutka Sabina Vraštilová dobře ví, jak je cvičení v těhotenství i po porodu důležité nejen pro matku, ale i miminko. Během svého těhotenství však žádné vhodné cviky nenašla. Proto využila své znalosti a praxi k vytvoření zdravotně-kondičních cvičebních programů pro těhotné a maminky.
Sabina Vraštilová
maminka a fyzioterapeutka, autorka úspěšného IG profilu a webu
Co vás přivedlo ke specializaci na poporodní fyzioterapii?
Původně jsem se chtěla věnovat sportovní fyzioterapii, protože jsem sama vrcholově sportovala. Zlom nastal, když otěhotněla má kamarádka a já viděla její strach z pohybu. Nevěděla, co si v těhotenství může dovolit, a proto od cvičení úplně ustoupila. To mě přivedlo k uvědomění, že se mnoho žen v těhotenství i po porodu cítí podobně. A kvůli těmto obavám se pravidelnému pohybu vyhýbají. To však může vést k problémům a bolestem, kterým by se dalo předejít. Proto jsem se rozhodla pomoci ženám tyto strachy překonat a zůstat aktivní. Díky tomu se mohou cítit krásně nejen tělesně, ale i psychicky.
Jaké typy cvičení nebo technik doporučujete během těhotenství? A jsou zde nějaká rizika?
Pokud je vše v pořádku, může žena pokračovat v aktivitách, na něž byla zvyklá. Měla by však přizpůsobit jejich intenzitu. Doporučuji cvičení zaměřené na střed těla, které pomáhá kompenzovat fyziologické změny těhotenství. Ideální je doplnit tyto cviky i o chůzi nebo lehké posilování. Ženy by se také vždy měly poradit s lékařem a reagovat na signály svého těla. Riziko představují sporty s pádem, pohmožděním bříška nebo cvičení se skoky.
Jak mohou nové maminky nejlépe pečovat o své tělo během prvních týdnů po porodu?
Po porodu je důležité zaměřit se na jemnou aktivaci středu těla, především brániční dech a pánevní dno. Po přirozeném porodu lze začít s lehkým posilováním s vlastní vahou těla po šestinedělí. U císařského řezu to může být později. Maminkám doporučuji po šestinedělí navštívit gynekologického fyzioterapeuta. Ten provede komplexní vyšetření a poradí jim, jak pokračovat ve cvičení bezpečně.
S jakými mýty o poporodní regeneraci se nejčastěji setkáváte?
Nejčastěji se střetávám s mýtem, že problémy jako inkontinence a bolest zad jsou po porodu normální. To ale není pravda – vhodným cvičením se tělo dá zregenerovat. Další častým mýtem je přesvědčení, že se ženy musí co nejrychleji vrátit do formy. Maminky pak často volí nevhodné a příliš náročné cviky. Ty však mohou být kontraproduktivní, a dokonce i nebezpečné. Je proto nutné začít s cvičením pozvolna a naslouchat svému tělu.
Máte nějaké speciální rituály a aktivity, kterým se tradičně věnujete s rodinou?
Konkrétní rituály nemáme, ale pohyb je velkou součástí našeho života. Manžel hraje profesionálně fotbal a dcery dochází do různých pohybových kroužků. Já podnikám v oblasti zdravotně-kondičního cvičení pro těhotné a ženy po porodu. Cvičím tedy podle svých programů a na sociálních sítích sdílím tipy, jak o sebe pečovat. Máme také rádi společné procházky do přírody. Ty pro nás představují čas pro odpočinek a načerpání energie. Snažíme se najít rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem, protože věříme, že je tento balanc pro tělo i duši přínosný.