Skip to main content
Domovská stránka » Věnované rodinám » ČLOVĚK V TÍSNI: POMÁHÁME RODINÁM V NOUZI
Věnované rodinám

ČLOVĚK V TÍSNI: POMÁHÁME RODINÁM V NOUZI

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Organizace Člověk v tísni nabízí pomoc rodinám v tíživé životní situaci. A díky širokému portfoliu služeb a specializovaných programů, jejichž důležitou součástí jsou například terénní sociální práce, dluhové poradenství či podpora vzdělávání, se vždy snaží pomoci co nejefektivněji.

EVA KROUPOVÁ

mediální koordinátorka Sociálních a vzdělávacích programů v ČR, Člověk v tísni

Cílem podpory je také to, aby klienti získali potřebné znalosti a dovednosti, aby nabyli důvěry ve vlastní schopnosti a dokázali si své záležitosti postupně řešit sami.

Rodina Kláry Kostkové vždy trochu balancovala na hranici existenčních obtíží. S partnerem Vladimírem a sedmiletým synem žila na ubytovně. Nevyhovující podmínky a touha po důstojnějším bydlením ji s dalším těhotenstvím přiměly obrátit se na Člověka v tísni. Sami si kvůli omezenému rodinnému rozpočtu najít lepší bydlení nedokázali.

Život nyní ztěžuje nejen růst cen potravin a základních věcí, ale například i vyúčtování za elektřinu.

Pomoc terénních pracovníků

Terénní pracovnice Helena Urbanová jim nabídla možnost zapojení se do projektu Centra pro komunitní plánování „Víc než jen bydlení“, díky kterému se rodině podařilo přestěhovat do nájemního bytu soukromého majitele. Zmapovala rovněž celkovou situaci rodiny a pomohla jí s žádostmi o dávky státní sociální podpory, konkrétně příspěvkem na bydlení a přídavky na dítě, což dohromady značně vylepšilo život celé rodině.

Dluhová poradna

Partner Kláry pracuje ve strojírenství, velká část jeho výdělku však odcházela na splátky jeho starších dluhů a exekucí. To rozpočet již čtyřčlenné domácnosti, zejména během koronavirové pandemie, kdy Vladimír nemohl pracovat naplno, výrazně zatěžovalo. Po konzultacích v dluhové poradně Člověka v tísni se nakonec sám rozhodl vstoupit do insolvence.

Zapůjčení pomůcek k výuce

Situace rodiny není jednoduchá také proto, že starší z dětí musí kvůli sluchovým a logopedickým obtížím docházet do speciální základní školy. Během pandemie mu Člověk v tísni zapůjčil počítač, aby se mohl účastnit distanční výuky.

Inflace a energetická krize

Velkou ranou pro celou rodinu jsou však důsledky energetické krize a inflace. Život jim nyní ztěžuje nejen růst cen potravin a základních věcí, ale například i vyúčtování za elektřinu. Během tří měsíců jim přišly nedoplatky spojené s bydlením celkem za 17 tisíc korun. Větší část pro ně astronomické sumy se jim ještě podařilo zaplatit, ale třetina byla nad jejich síly. Vladimír partner si proto musel ke stálé práci domluvit ještě přivýdělek, aby byli schopni mimořádný výdaj zaplatit celý.


Jména členů rodiny byla na přání klientky změněna.

Next article