Skip to main content
Domovská stránka » Věnované rodinám » JAK NA INTIMNÍ HYGIENU?
Věnované rodinám

JAK NA INTIMNÍ HYGIENU?

Správná a pečlivá intimní hygiena je tou nejlepší prevencí řady onemocnění a obtíží jak u dospělých žen, tak u novorozenců či dětí. Jak pečovat o intimní partie v různém věku a v různých situacích a čemu by se měly ženy zcela vyhýbat?

MUDr. HANA KOSOVÁ, PhD.

GYNEKOLOGIE STUDENTSKÝ DŮM

V čem se různí normální mýdla od těch na intimní hygienu? 

Gely na intimní hygienu často lákají uživatelky na nízké pH. Je potřeba si však uvědomit, že nízké pH je v oblasti genitálu v pochvě, ne na zevním genitálu, proto jsou přípravky na omývání zevního genitálu s nízkým pH zbytečné. Preparáty ve formě gelu, jsou také vhodnější pro sprchování než pro mytí ve vaně. Pokud dítě či dívka nemají výrazně znečištěný genitál, na umytí zevního genitálu postačí čistá voda, v případě znečištění genitálu je vhodnější použít klasické kostkové mýdlo. Látky v něm obsažené se snadněji smývají i bez nutnosti velkého množství vody, pokud se použije neparfémované mýdlo, pak jej mohou využít i alergici. 

Jak pečovat o intimní partie při menstruaci?

Při menstruaci je nutné, kvůli vytékající menstruační krvi, o genitál pečovat více. Je vhodné se pečlivěji umývat, zejména před zavedením tampónu, protože nedodržení hygieny může, ve vzácných případech, vést až syndromu toxického šoku.

V dnešní době dívky používají širou škálu hygienických pomůcek, od klasických vložek či tampónů (tampóny některé dívky nejsou zpočátku schopny zavést, často se to změní teprve v určitém období psychosexuálního vývoje), až po v současnosti velmi oblíbené menstruační kalhotky či menstruační kalíšky. 

A co hygienická péče po sexuálním styku?

Souvislost mezi určitými infekcemi, dysmikrobií a pohlavním stykem byla mnohými studiemi jasně prokázána, stejně jako souvislost mezi stykem a recidivující či chronickou infekcí močových cest. Proto vždy radíme mladým dívkám i starším ženám s opakovanými obtížemi, jít se po pohlavním styku vždy vymočit a zevní genitál důkladně omýt. Je také vhodné zavést na noc do pochvy poševní laktobacily, ke zlepšení stavu poševní mikroflóry, eventuálně lze na noc vypít přípravek s D-manozou.

Čemu by se ženy měly vyhýbat?

Opatrnost je potřeba např. při výplaších. Zbytečný výplach může vést až k narušení poševní mikroflóry. Dále při nadměrném používání parfémovaných preparátů, které mohou alergizovat, používání parfémovaných hygienických pomůcek a při nedodržování hygieny v oblasti zevního genitálu. V případě péče o zevní genitál platí, že „méně často znamená více“. 

Next article