Pokud chcete zhubnout nebo začít jíst dle zásad zdravého životního stylu, je nejefektivnější nechat si poradit od odborníků – nutričních terapeutů a začít spíš s postupnými drobnými změnami jídelníčku. Jen tak můžeme skutečně uspět.
Mgr. JITKA LAŠTOVIČKOVÁ
NUTRIČNÍ SPECIALISTKA
Odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju O.P.S.
Jaké jsou aktuální trendy ve stravování?
Mezi mladšími lidmi se rozvíjí trend tzv. flexiatriánství – omezení konzumace potravin živočišného původu a častější zařazování potravin rostlinného původu. Populární jsou přerušované půsty, které u některých lidí přispívají ke zdravějšímu životnímu stylu.
Lidé se aktivně snaží do jídelníčku zařazovat fermentované potraviny působící pozitivně i na mikrobiom trávicího traktu a také potraviny, které jsou zdrojem probiotik a prebiotik. Řada lidí stále častěji vyhledává produkty ekologického zemědělství (BIO) a zajímá se o udržitelnost produkce.
Často se také setkávám s myšlenkou, že k hubnutí musí mít člověk hlad.
S jakými stravovacími chybami se setkáváte nejčastěji?
Velmi častý je nedostatečný příjem vlákniny. Důvodem je obvykle málo častá konzumace celozrnných obilovin, luštěnin, ovoce a zeleniny. Také stále málo zařazujeme do jídelníčku ryby a další zdroje omega-3 nenasycených mastných kyselin. Častou chybou je i nepravidelné stravování – střídání hladu a pak naopak rychlá konzumace méně vhodných potravin a pokrmů (sladkosti, fast food).
V oblasti zdravého stravování často vznikají různé dezinformace. Jak se vyvarovat chybám při hubnutí?
Ne vždy je pro člověka jednoduše rozlišitelné, co je pravda a co dezinformace. Doporučila bych následovat pokyny nutričních terapeutů, kteří se neustále průběžně vzdělávají a sledují nejnovější výsledky výzkumů i doporučení. Řada z nich je aktivní i na sociálních sítích, kde zveřejňují zdroje informací, o která se opírají.
V rámci zdravého životního stylu nehraje roli drobný detail, ale celkové složení stravy, velikost porcí, zastoupení různých druhů potravin, pestrost a také naše aktivity.
Máte nějakou univerzální radu pro ty, kteří se svým životním stylem nejsou spokojeni?
Lidé jsou často hodně ambiciózní, chtějí změnit spoustu věcí a prakticky hned. Obvykle mnohem lépe funguje vybrat si jednu třeba i jen malou změnu, dát si dostatek času na její zakomponování do svého života a na to se soustředit.
Prvním krokem může být třeba to, že se každý den bude člověk 30 minut hýbat. Když se nám podaří plnit tento plán pravidelně alespoň na 80 %, lze konstatovat, že jsme uspěli, a tak se můžeme posunout k další změně.