Syndrom suchého oka, digitální únava zraku či oční alergie patří mezi častá onemocnění zraku pacientů 21. století a omezují je zejména při práci na počítači.
doc. MUDr. ŠÁRKA PITROVÁ, CSc., FEBO
OČNÍ KLINIKA JL, s.r.o
Mezi onemocnění zraku, které mají výrazně negativní vliv na kvalitu života pacientů, patří i tzv. syndrom suchého oka. O jaké onemocnění se jedná?
Jedná se o multifaktoriální onemocnění charakterizované poruchou slzného filmu, zánětem a poškozením povrchu oka. Je doprovázeno pálením, řezáním, pocitem suchosti a přechodnými poruchami zraku.
Problémy související s prací na monitoru v klimatizovaných místnostech jsou označovány jako tzv. kancelářský syndrom.
Čím je nejčastěji způsobeno?
Mezi rizikové faktory patří věk, ženské pohlaví, práce na počítači, nošení kontaktních čoček, faktory vnějšího prostředí (klimatizace, nízká vlhkost, znečištěné ovzduší).
Suché oko se může také vyskytovat v souvislosti s užívanými léky, s transplantací krvetvorných buněk, při diabetu, onemocnění štítné žlázy nebo u psychiatrických poruch a také po některých očních operacích.
Bolí vás oči? Ulevte si od bolesti očními kapkami ZDE
Co je digitální únava zraku?
Jedná se o charakteristické obtíže při práci na počítači, které bývají označovány např. jako syndrom digitální únavy zraku či syndrom počítačového vidění. Problémy související s prací na monitoru v klimatizovaných místnostech jsou označovány jako tzv. kancelářský syndrom.
Trápí vás syndrom suchého okna? Klikněte ZDE
Jaké typy alergických reakcí známe a co se při nich s očima děje?
Rozeznáváme dva typy alergických reakcí: záněty víček a záněty spojivek (alergická konjunktivitida). Na víčkách může vzniknout alergický zánět v souvislostí s pylovou alergií, jako reakce na některé lokálně nebo celkově podávané léky či v souvislosti s používáním kosmetických přípravků.
U alergické konjunktivitidy může dojít k akutní alergické reakci na alergen z prostředí. Toxická (léková) konjunktivitida je reakcí na lokálně podávané léky a konzervační látky v nich obsažené. Alergii rozdělujeme na sezónní (pylovou) a celoroční, které se výrazněji projevuje na podzim, kdy je vyšší koncentrace domácích alergenů.
Alergické záněty jsou provázeny svěděním, otokem víček, prosáknutím spojivky a slzením. Velice vhodná je spolupráce s alergologem.