Novorozence těsně po narození chrání mateřské protilátky, které však velmi rychle mizí – do dvou měsíců většinou klesnou pod hranici účinné ochrany. Děti jsou velmi náchylné k infekčním chorobám a prodělání infekčních onemocnění ve velmi raném věku může způsobit těžké komplikace nebo trvalé následky. Také může dojít k dlouhodobému přetrvávání některých onemocnění. Proto je nutné děti začít očkovat včas. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje započít vakcinaci už v 6. týdnu věku dítěte, v České republice se první dávka očkování (tzv. hexavakcína) aplikuje v 9. týdnu věku.
Co je Hexavakcína?
Hexavakcína umožnila novorozence očkovat proti šesti nemocem najednou, a tak se celý proces základního očkování velmi usnadnil a urychlil. Tato vakcína chrání proti šesti nemocem – záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B a proti invazivním infekcím způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b. Děti jsou chráněny proti těmto nemocem dříve, snižuje se počet návštěv lékaře a množství vpichů, které novorozenec musí absolvovat.
Hexavakcína vykazuje dlouhodobě příznivý bezpečnostní profil. Výskyt nežádoucích účinků po její aplikaci je srovnatelný s očkováním jednotlivou vakcínou nebo kombinovanou vakcínou proti méně nemocem. Další výhodu hexavakcíny představuje možnost kombinace s dobrovolným očkováním proti rotavirům, pneumokokům a meningokokům.
V současné době je v České republice do povinné vakcinace zahrnuto 9 nemocí, proti kterým se očkuje dvěma vakcínami.
V České republice bylo postupně zavedeno povinné očkování proti těmto nemocem: záškrt (1946), tetanus (1952), černý kašel (1958), dětská obrna (1960), spalničky (1969), zarděnky (1982), příušnice (1987), žloutenka typu B (2001), infekce způsobené bakterií Haemophillus influenzae b (2007) a tuberkulóze (1947–2010). V současné době je do povinné vakcinace zahrnuto 9 nemocí, proti kterým se očkuje dvěma vakcínami.
FAKTA O VAKCINACI
Nepovinné očkování
Vedle povinných očkování máme k dispozici také řadu důležitých nepovinných očkování. Některá jsou hrazena ze zdravotního pojištění, jako očkování proti pneumokokům nebo lidskému papilomaviru (HPV), některá hrazena nejsou, ale přesto patří mezi významná očkování dětského věku, např. očkování proti klíšťové encefalitidě nebo chřipce).
Očkování proti chřipce bude letos opět doporučováno zejména rizikovým skupinám obyvatelstva, které se překrývají s dosud známými riziky vážného průběhu nového onemocnění Covid‑19. Nejen proti chřipce, ale také očkování proti pneumokokovým onemocněním, může zmírnit dopady nového koronaviru na zranitelné části populace. Při výběru vakcíny proti chřipce se doporučuje použití tetravalentní vakcíny (se 4 odlišnými antigeny) z důvodu širší ochrany vůči cirkulujícím virům chřipky.
prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D.
Vědecký sekretář
České vakcinologické společnosti
Přečtěte si také: B.A.B.I.K.A: MUŽI BY VE VÝCHOVĚ MĚLI ZASTÁVAT STEJNOU ROLI JAKO ŽENY