Nově schválené evropské nařízení ESPR (Ecodesign for Sustainable Products Regulation) může vést do roku 2030 k 132 milionům úspor primární energie, což odpovídá přibližně 150 miliardám krychlových metrů zemního plynu, tedy téměř celému dovozu ruského plynu do EU. Nepostradatelnou součástí udržitelné výroby jsou ale i inovativní materiály.
Laura Mitroliosová
spolumajitelka a ředitelka společnosti CIRAA
Odhaduje se, že zhruba 80 % dopadu výrobku na životní prostředí vzniká ve fázi návrhu. Ekodesign je přístup k navrhování produktů, který zohledňuje jejich vliv na životní prostředí během celého životního cyklu. Bere v úvahu použité materiály, výrobu, používání produktu i následnou likvidaci tak, aby vytvořil výrobky, které mají co nejmenší environmentální dopad a jsou šetrné k životnímu prostředí po celou dobu své existence.
Do životního cyklu produktů vstupuje vícero kritérií – od zdrojů energie, přes opravitelnost výrobků nebo jejich modulárnost a variabilitu. Ekodesign je tedy klíčovým nástrojem pro dosažení udržitelné spotřeby. Jen v roce 2021 ušetřil dopad stávajících opatření v oblasti ekodesignu zahrnujících 31 skupin výrobků 120 miliard EUR. Také vedl ke snížení spotřeby energie o 10 % u výrobků, které spadají do oblasti působnosti.
Myco: Materiál z podhoubí mění svět
Průkopnický jihomoravský start-up Myco vyvíjí materiály z mycelia. Mycelium je podhoubí, které se ukazuje jako ekologická a udržitelná alternativa k tradičním materiálům jako polystyren, skelná vata a plast. Jeho hlavními výhodami jsou termoizolace, akustické vlastnosti, 100% rozložitelnost v přírodě a nižší hořlavost než třeba dřevo. Své uplatnění najde jako výplň do balení zboží, která zabraňuje rozbití, při čištění vod nebo jako přírodní materiál ve vonných difuzérech.
Nilmore: Fashion brand s revolučním přístupem
Ostravský fashion brand Nilmore se zaměřuje na molekulární recyklaci textilií. Tato metoda zahrnuje rozklad látek na molekuly, které jsou následně opět složeny, což umožňuje recyklovat až 87 % váhy oblečení. Nilmore zachraňuje zbytečně vyhozené kusy textilu a přispívá tak k udržitelnější výrobě a spotřebě textilních materiálů. V roce 2023 získala ocenění „Nejinovativnější firma roku“ v České republice.
SAGE: Textilie z recyklátu pro automobilové interiéry
Strakonický Sage se profiluje jako lídr v oblasti vývoje a výroby automobilových textilií. Mezi jejich klíčové produkty patří materiál Artisyn nahrazující svými vlastnostmi přírodní kůži nebo Dinamica, mikrovlákno z něhož vzniká látka s efektem semiše. Obě tyto textilie jsou z polyesteru pocházejícího částečně z recyklovaného PET a dalších materiálů, které umožňují recyklaci i po ukončení životnosti produktu. Materiály Sage dodávají interiéru automobilů nejen estetickou hodnotu, ale i komfort a udržitelnost.