Skip to main content
Domovská stránka » Zodpovědná společnost » SOUČASNOST A BUDOUCNOST DOBÍJENÍ ELEKTROMOBILŮ
ADVERTORIAL

Kromě pořizovací ceny bývá rozhodujícím faktorem při koupi elektromobilu i dostatečná dobíjecí infrastruktura. Dobíjecí stanice a jejich síť jsou v ČR na dobré úrovni a kapacita se stále navyšuje. Jak a kde všude lze tedy váš elektromobil dobíjet?

Lukáš Folbrecht

tajemník Elektromobilní Platformy a odborník v oblasti elektromobility

Jednou z velkých výhod elektromobilů, kterou oceňují především majitelé domů, je možnost dobíjet jej pomocí jedné až tří fází z běžné zásuvky, a to s využitím kabelu, který s vozem dodává výrobce. Menší vozy takto zvládnete plně dobít přes noc. Zásuvka však musí být patřičně dimenzována a zkontrolována odborníkem.

Na dlouhodobější používání je vhodné nechat si naistalovat tzv. wallbox. Jedná se o kompaktní dobíjecí stanici, na kterou je možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám nebo (v případě podnikatelů) z programu Záruka elektromobilita. Pokud je pro dobití využita energie fotovoltaických panelů, jde z pohledu ekologie i provozních nákladů o ideální řešení.

wallbox
Zdroj: Adobe Stock

V průměru je přibližně 80 % dobíjení realizováno pomalejším AC dobíjením doma nebo v práci. A zhruba 20 % je prováděno pomocí veřejných dobíjecích stanic. Na nich lze často dobíjet výrazně rychleji (ale i dráže), a to díky tzv. DC dobíjení. Během například půlhodinové pauzy, kdy si vyřídíte nákup či odskočíte na kávu nebo toaletu, dobijete energii na další stovky kilometrů jízdy. S postupujícím vývojem v oblasti technologií baterií a rostoucím výkonem stanic se rychlost dobíjení nadále zvyšuje.

Veřejné dobíjecí stanice najdete například na čerpacích stanicích a odpočívkách podél dálnic. Dále bývají umístěny na parkovištích nákupních center, v ulicích měst a čím dál častěji i v rámci tzv. dobíjecích hubů. Zde se nachází vícero výkonných dobíjecích stanic, takže máte téměř jistotu, že tu najdete volnou stanici.

5 bodů pro e-mobilitu >

Volné dobíjecí stanice často vidíte přímo v navigaci elektromobilu či v aplikacích, přes které lze i za dobití zaplatit. Platbu můžete provést rovněž platební kartou pomocí terminálu pro platební karty či QR kódem, který je umístěn na dobíjecí stanici. Využít lze samozřejmě také dobíjecí čipy od výrobce vozidla či provozovatele dobíjecích stanic. Čip od jedné společnosti můžete většinou použít i na spuštění dobíjení u konkurence.

Při využití služby „Plug and charge“ lze s některými elektromobily pouze připojit dobíjecí kabel a provést identifikaci uživatele. Spuštění dobíjení i platba pak proběhnou zcela automaticky. Velký potenciál do budoucna má také bezdrátové dobíjení. Elektromobil vybavený odpovídajícím způsobem zaparkujete nad zařízením zabudovaným v parkovacím místě, které spustí dobíjení pomocí indukce. Jde o velice komfortní řešení, u něhož odpadá nutnost připojovat do vozidla dobíjecí kabel.

Next article