Skip to main content
Domovská stránka » Zodpovědná společnost » ZÁLOHOVÁNÍ ANEB JAK SE Z PETKY STANE ZASE PETKA
ADVERTORIAL

Zálohový systém pro PET lahve a plechovky má být po vzoru dalších zemí EU zaveden i u nás, a to v roce 2026. Je to efektivní cesta k recyklaci použitých obalů, ale také k ochraně přírody. Přestože Češi třídí ve velkém, většina obalů už totiž znovu využita není. To se právě díky zálohování změní.

Kristýna Havligerová

manažerka vnějších vztahů

Snažíme se zavést systém nakládání s nápojovými obaly, který zajistí opakovanou recyklaci materiálu do nových obalů. Ta totiž nyní v Česku nefunguje. Tři čtvrtiny plechovek dnes skončí ve směsném odpadu a polovina z vysbíraných PET lahví k recyklaci ani nedojde. Nápojové obaly dnes bohužel končí ve velké míře na skládkách, ve spalovnách nebo odhozené v přírodě. Výrobci přitom mají ze zákona za obaly odpovědnost, a to po celou dobu jejich životního cyklu, tudíž i za to, co se s nimi děje po jejich použití. V současnosti tuto povinnost plní přes společnost EKO-KOM.

Zdroj: archiv Iniciativy pro zálohování

Nyní sice nápojáři do systému třídění platí stovky milionů ročně, ale nemají takřka žádnou šanci ovlivnit jeho podobu či celkovou efektivitu. A i když Češi skvěle třídí, tak u nás následná recyklace nefunguje. Obaly končí vesměs na ručních třídičkách, které však mají velmi nízkou efektivitu, a proto většina i tak skončí na skládce nebo ve spalovně. A to je potřeba změnit. Firmy, které systém financují, jednoduše chtějí, aby také fungoval. Usilujeme o to, aby nakládání s obaly bylo smysluplné a aby se z cenného materiálu zbytečně nestával odpad. Proto chceme zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky, abychom i v Česku opakovaně využívali druhotné suroviny na výrobu nových obalů.

Zálohový systém na PET lahve a plechovky je jedinou funkční cestou k uzavření materiálové smyčky těchto obalů, díky které se z PET lahve či plechovky stane opět nový kus. Opětovným využíváním materiálu zabráníme plýtvání přírodními zdroji, až o 95 % zredukujeme spotřebu energie a až o 80 % snížíme uhlíkovou stopu těchto obalů. Díky zálohovému systému také významně zmenšíme množství odhozeného odpadu v přírodě.

Zdroj: archiv Iniciativy pro zálohování

Zálohový systém je moderním evropským řešením opakované recyklace, které je šetrné k životnímu prostředí. Již 16 evropských zemí dosahuje prostřednictvím zálohování u nápojových obalů míry sběru i přes 90 %. Zároveň je díky čistotě vysbíraného materiálu dosaženo také vysokého podílu jeho následné recyklace. Od roku 2026 bychom mohli zálohovat nápojové obaly i my. Věřím, že stejně jako jsou se zálohováním spokojení Slováci, bude to dávat smysl i nám. Koneckonců zálohovat Češi chtějí. Pro zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky jsou totiž podle opakovaných průzkumů tři čtvrtiny populace.

Jedním z velkých trendů je právě cirkularita a obecně udržitelnost jednotlivých typů obalů. Ta neznamená pouze návrh obalu jako takového, ale i nastavení následného procesu, který jej po použití opětovně zpracuje. Celosvětově směřujeme k uzavření tzv. materiálových smyček, díky čemuž bude materiál z obalů uchován ve stejné kvalitě a co nejdéle pro další využití. S tím souvisí také efektivní způsob jejich sběru a právě zálohový systém se u nápojových obalů osvědčil nejlépe. Ve světě jich funguje už 56 a zálohuje takřka 350 milionů lidí.

Next article